Barbara Borys-Damięcka

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS

Smutne informacje

Politycy KO w żałobie. Przekazali wiadomość o śmierci senator Barbary Borys-Damięckiej

2023-06-09 17:23

Nie żyje Barbara Borys-Damięcka, senator RP od 2007 roku, a także reżyser telewizyjna i teatralna. Wiadomość przekazali politycy KO, który pogrążają się w smutku po tej stracie. Senator odeszła w wieku 85 lat.

Barbara Borys-Damięcka urodziła się 2 listopada 1937 roku w Warszawie. Ukończyła Wydział Organizacji Produkcji i Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Przez lata była związana z TVP, gdzie była między innymi wiceprezesem, doradcą Zarządu czy dyrektorem Działu Realizacji Telewizyjnej. Była także pomysłodawczynią uruchomienia Telewizji Polonia. Była także dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Syrena w Warszawie.

Od 2007 roku zasiadała w Senacie RP. Barbara Borys-Damięcka była zastępczynią przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu, a następnie zastępczynią przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Startowała także do Izby parlamenty  z list KO w okręgu warszawskim.

O śmierci senator poinformował między innymi szef klubu KO Borys Budka. - Dziś odeszła od nas Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 roku senator RP. Postać nietuzinkowa, oddana kulturze i drugiemu człowiekowi. Cześć Jej Pamięci – napisał na Twitterze.

- Bardzo smutna wiadomość. Odeszła nasza dobra koleżanka, Barbara Borys-Damięcka, reżyserka teatralna i filmowa. Senatorka od 2007 r. Jeszcze tak niedawno widziałyśmy się w teatrze… Basiu, nie mogę uwierzyć. Będziemy pamiętać – napisała na Twitterze Małgorzata Kidawa-Błońska z KO.

- Zmarła Barbara Borys-Damięcka, wybitna reżyserka, niestrudzona senatorka. Opoka demokratycznego Senatu tej kadencji. Żegnaj, Basiu. RiP – napisał senator KO Marcin Bosacki, pokazując przy okazji wspólne zdjęcie z Barbarą Borys-Damięcką

QUIZ: Poznaj polityka po 3 słowach. Ten quiz to pestka!

Pytanie 1 z 10
Którego polityka opisują słowa: wąsy, bigos, szogun
Wieczorny Express - Łukasz Warzecha
Nasi Partnerzy polecają