Ksiądz, kościół, msza święta

i

Autor: Josh Applegate, Unsplash

Nie wszyscy będą zachwyceni...

Polacy zadecydowali ws. Konkordatu. Wyraźny znak dla Kościoła?

2023-12-31 14:44

Obecna koalicja w Sejmie ma podzielone zdania jeśli chodzi o wiarę, Kościół i jego związek z państwem. Co natomiast na temat Konkordatu, podpisanego przez Polskę i Watykan 30 lat temu, myślą Polacy? Sondaż wyraźnie pokazuje ich stosunek do tego zagadnienia.

Konkordat z 1993 roku, który obowiązuje do dziś, reguluje kwestie relacji między państwem a Stolicą Apostolską. Można w nim zaleźć między innymi zapis o autonomii we wzajemnych stosunkach czy nakłada na Kościół Katolicki zobowiązania wobec państwa, opisuje także zasady funkcjonowania Kościoła.

Pojawiają się jednak krytyczne głosy, zwłaszcza z Lewicy, które uważają, że konkordat jest korzystny jedynie dla Kościoła i powinien zostać wypowiedziany. Można się spotkać także z zarzutem, że podstawowe założenia nie są przestrzegane.

W najnowszym sondażu United Surveys przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski spytano Polaków, czy zgadzają się, iż rząd Donalda Tuska powinien wypowiedzieć konkordat z 1993 roku i na nowo negocjować zasady relacji Polski i Kościoła.

Większość, bo 48,6 proc. badanych, zgodziło się z tym stwierdzeniem. Przeciw wypowiedzeniu dotychczasowego konkordatu opowiedziało się 33,1 proc. respondentów, a 18,3 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Najwięcej zwolenników wypowiedzenia konkordatu znalazło się wśród wyborców koalicji rządzącej – wśród nich to 69 proc. ankietowanych. 13 proc. nie chce zmian w relacjach państwa i Kościoła, a 18 proc. nie wyraziło swojej opinii.

Odwrotnie jest wśród elektoratu PiS-u i Konfederacji, gdzie 71 proc. nie chce zmian, a 7 proc. popiera wypowiedzenie obecnego konkordatu. 22 proc. nie ma zdania. Z kolei wśród wyborców niezdecydowanych większość, bo 59 proc., chciałaby zmian w relacjach Polska-Kościół. Przeciwnego zdania jest 28 proc. badanych, a 13 proc. nie ma zdania.

Tym samym Polacy wysyłają wyraźny znak, że obecne warunki funkcjonowania instytucji Kościoła  raczej im się nie podobają.

Sonda
Jak oceniasz instytucję Kościoła?
Politycy od Kuchni. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Nasi Partnerzy polecają