Flaga Unii Europejskiej

i

Autor: pixabay.com fot. Capri23auto /CC0

Najnowszy sondaż

Sondaż. Czy rząd powinien zgodzić się na cofnięcie reformy sądownictwa, by dostać unijne wsparcie z KPO? Polacy odpowiedzieli

2022-09-29 16:57

Polska wciąż nie dokonała wyznaczonych przez Komisję Europejską zmian w sądownictwie, które potrzebne są do wypłat z Krajowego Planu Odbudowy. I choć politycy władzy w swoich wypowiedziach przyzwyczajają społeczeństwo do braku środków z KPO, to z sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” wynika, że czterech na pięciu Polaków jest gotowych zrezygnować z reformy sądów w zamian za pieniądze z Unii Europejskiej.

Wyniki sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” pokazują jasno, że aż 79 proc. osób jest gotowych zrezygnować z reformy sądów w zamian za pieniądze z Unii Europejskiej. Przeciwnego zdanie jest jedynie 21 proc głosujących w sondażu. Tak badani odpowiedzieli na pytanie brzmiące: Czy rząd powinien zgodzić się na cofnięcie reformy sądownictwa, by dostać unijne wsparcie z KPO? Dla szefowej Komisji Europejskiej sprawa z Krajowym Planie Odbudowy jest prosta. Pieniędzy dla Polski nie ma, bo rząd PiS nie wywiązał się z umowy. – Polski rząd nie chce zmienić prawa w sposób, jaki zapisaliśmy w naszej umowie w kwestii przywrócenia niezależności sądownictwa. I dlatego nie możemy i nie wypłacimy żadnych pieniędzy – oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen (63 l.). Zdaniem prof. Jarosława Flisa (55 l.), politologa z UJ, Polacy nie mają złudzeń. – Z jednej strony jest zapowiedź większych pieniędzy, większego sukcesu, podniesienia Polski na kolejny poziom, a z drugiej jest coś, co się wlecze siedem lat i skutki są na razie opłakane. Nie bardzo już ludzie mają wiarę, że ta reforma prowadzi w dobrą stronę i jest warta poświęcenia czegokolwiek. Bilans jest w zasadzie jednoznaczny. Wypada tylko docenić wytrwałość tych 21 proc. ankietowanych, którzy trzymają się reformy... – mówi w rozmowie z „SE” prof. Flis. Sondaż przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 21–22 września 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1014 dorosłych Polaków.

Polacy o pieniądzach z KPO

i

Autor: SE
EXPRESS BIEDRZYCKIEJ Jan Maria Jackowski zdemaskował Mateusza Morawieckiego
Sonda
Czy środki z KPO są nam potrzebne?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany