Protest pod sejmem

i

Autor: East News

Polacy protestują przed Sejmem. Manifestacja skończona, ale demonstranci pozostali [RELACJA NA ŻYWO]

2016-12-18 13:37

Wczorajsze wydarzenia wczasie obrad sejmu przejdą do historii. Takiej kłótni polityków nie było już dawno. Obywatele nie pozostali obojętni i spontanicznie wyszli na ulicę by protestować przeciwko ograniczeniu wolności mediów. Pod budynkiem sejmu od wczoraj tra protest. Zdenerwowani Polacy apelują teraz do prezydenta Polski.

Od wczoraj pod sejmem trwa protest oburzonych obywateli. W środku również rozgrywały się dantejskie sceny. Opozycja, KOD i wszyscy przeciwnicy rządów Prawa i Sprawiedliwości postanowili kontynuować demonstrację. Dziś koło południa przenieśli się jednak pod Pałac Prezydencki.

12:10 - Nie podpisuj! - skandują pod oknami siedziby Andrzeja Dudy zgromadzeni ludzie. W ten sposób starają się bronić wolności słowa, którą Marek Kuchciński postanowił ograniczyć. Pojawiają się też inne hasła: "obronimy demokrację", "wolność, równość, demokracja".

 

12:30 Złożenie wniosku do prokuratury zapowiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz z partii Nowoczesna. Sam Ryszard Petr stwierdził, że jeśli PiS nie zmieni drogi, którą obrała, odbędą się przed terminowe wybory.

13:00 Do protestu przyłączył się również inne miasta w Polsce.

13:30 Obecnie protestujący wracją pod sejm. Mateusz Kijowski, lider KOD, zapowiedział, że jutro protest ruszy pod Trybunał Konstytucyjny.

14:00 Protest powoli przenosi się pod Sejm. PSL przyłącza się do apeli Nowoczesnej i KOD o zwołanie 20 grudnia posiedzenia Sejmu.

14:30 Manifestacja trwa. Pod Sejm zjechała policja z Warszawy i okolic. Na razie przebiega pokojowo i funkcjonariusze nie muszą interweniować.

15:10 Michał Szczerba, od którego wszystko się zaczęło wystąpił przed zgromadzonymi. - On nas strasznie nie lubi - powiedział o Kaczyńskim. - On ma jedną miłość swojego życia: to partia. Dla niego partia jest ważna, a nie obywatele - tłumaczył polityk

15:20 Sekretarz stanu w  Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Paweł Szefernaker, zapowiedział, że o 20:00 premier Beata Szydło pojawi się w telewizji w specjalnym wystąpieniu.

16:15 Andrzej Duda skomentował ostatnie wydarzenia w polskiej polityce. "Z troską i niepokojem obserwowałem wczorajsze wydarzenia w polskim Sejmie. Chciałbym zaapelować do wszystkich stron sceny politycznej o uspokojenie nastrojów, tak aby prace w parlamencie odbywały się bez przeszkód, w sposób cywilizowany i z należną powagą - zgodnie z zasadami demokracji parlamentarnej. Wiem doskonale, jak ważny jest dostęp opinii publicznej do informacji w przypadku pracy organów kolegialnych, zwłaszcza Sejmu i Senatu, realizujących władzę ustawodawczą. Rozumiem starania marszałka Kuchcińskiego, by zarówno parlamentarzyści, jak i dziennikarze mieli zapewniony komfort pracy, ale rozumiem też głosy krytyki ze strony przedstawicieli mediów, zaniepokojonych propozycjami obostrzeń. W moim przekonaniu wszelkie zmiany powinny być wprowadzane po konsultacjach z przedstawicielami zainteresowanych redakcji. Tak aby nie było nawet wrażenia, że możliwości relacjonowania prac parlamentarnych są ograniczane. Obowiązująca w każdej demokracji wolność słowa i pluralizm oznacza także wolność dostępu do informacji, które są przekazywane społeczeństwu za pośrednictwem mediów. Ich rola jest tutaj zatem niezwykle istotna. Wyrażam jednocześnie głębokie ubolewanie, że sytuacja ta została wykorzystana przez część opozycji jako pretekst do zaburzenia wczorajszych obrad Sejmu. Byliśmy świadkami zachowań, które trudno uznać za godne parlamentarzystów. Jestem przekonany iż powstały spór uda się jak najszybciej zakończyć. Liczę tutaj na dobrą wolę, zdrowy rozsądek i propaństwową postawę, zarówno ze strony partii opozycyjnych, jak i większości parlamentarnej. Jako głowa państwa jestem gotów do mediacji w tej sprawie" - czytamy a stronie kancelarii prezydenta.

16:48 Jarosław Kaczyński zawiadomił marszałka senatu Stanisława Karczewskiego o chęci jak najpilniejszego spotkania się z przedstawicielami dziennikarzy. Przez PiS chce załagodzić kryzys poprzez uzgodnienie zasad współpracy w budynku sejmu.

17:28 W sprawie głos zabrał również Donald Tusk, który przemawiał we Wrocławiu z okazji podsumowania Europejskiej Stolicy Kultury. - Czuję się zobowiązany, aby wspierać Polskę w Europie i Europę w Polsce. Demokracja, w której pozbawia się obywateli dostępu do informacji, staje się równie nieznośna co dyktatura - powiedział były premier. Tymczasem pod Sejmem nadal tłumy. Mimo zmroku i zimna, protestujący nie opuszczają Wiejskiej. Zapowiadają, że pozostaną pod Sejmem do 20 grudnia.

18:31 Protestujący są zadowoleni, że ich działania przynoszą pierwsze skutki. Jarosław Kaczyński chce się spotkać z przedstawicielami mediów, by ustalić zasady panujące w Sejmie. - Odnieśliśmy pierwszy sukces - powiedział Mateusz Kijowski.

19:15 Do sejmowej afery i wszystkich wydarzeń z nią związanych odniósł się na Twitterze poseł PiS Kazimierz Ujazdowski.

19:30 W sprawie zabrał również głos Paweł Kukiz. - Jeśli nie zmienimy ordynacji wyborczej, nie doprowadzimy do porozumienia między konkurującymi ze sobą koteriami partyjnymi, może dojść do dramatu w Polsce - powiedział lider Kukiz'15.

20:15 Beata Szydło ogłosi specjalne orędzie w telewizji, dotyczące sejmowej afery. Miało zacząć się o 20:00, ale nastąpiło drobne opóźnienie.

20:23 Beata Szydło wystąpi o 20:30.

20:50 - Apeluję o odpowiedzialność, która jest naszym wspólnym obowiązkiem. Nigdy nie jest za późno, żeby zejść ze złej drogi i pójść ścieżką dialogu. Kłótnia polityczna może wydawać się opozycji atrakcyjna, ale to ogromny delikt przeciwko dobry wspólnemu - powiedziała premier Polski.

21:25 - Polacy zasługują na spokój, bezpieczeństwo i stabilizację. Nie sprzeniewierzymy się temu zadaniu - obiecuje Szydło

22:10 O godzinie 22:00 miało odbyć się spotkanie przedstawicieli mediów z Markiem Kuchcińskim. Marszałek sejmu i dziennikarze mieli uzgodnić prawa osób z mediów przebywających w siedziebie Sejmu. Niektóre z redakcji nie chcą odrzuciły możliwość spotkania z posłem PiS, między innymi "Newsweek" i RMF.

09:30 Protest nadal trwa. Pod Sejmem wciąż zgromadzeni są strajkujący obywatele, sympatycy KOD i przedstawiciele opozycji. W Sejmie mimo wyłączonego proądu nadal przebywają politycy.

11:15 - Trzeba zapytać komu zależy na tym, żeby w święta dzielić Polaków - mówi Radiu ZET minister Kancelarii Premiera Paweł Szefernaker. - To nie była pokojowa manifestacja. To była demonstracja nastawiona na to, żeby polała się krew. Na szczęście się nie polała - mówi o piątkowej nocy polityk PiS.

12:05  - Po pierwsze marszałek Kuchciński wycofuje się ze swojej skandalicznej decyzji i przywraca posła Michała Szczerbę" - mówił Arkadiusz Myrcha z PO w Radiu Zet. - Po drugie: zwołanie posiedzenia Sejmu i przeprowadzenie głosowań wszystkich ustaw, które były zaplanowane na piątek, tam było prawie 400 głosowań budżetowych i kilkanaście innych ustaw - dodał poseł. Tymczasem protestujący udają się demonstrować pod Trybunał Konstytucyjny.

12:34 Zgromadzeni pod Trybunałek Konstytucyjnym demonstranci żegnają Andrzeja Rzeplińskiego, któremu jutro kończy się 9-letnia kadencja. W zgromadzeniu biorą udział m.in. politycy PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej oraz działacze KOD. - Zwykli obywatele chcą podziękować prof. Rzeplińskiemu za jego pracę, za wierność konstytucji, za postawę. Chcą wyrazić słowa szacunku na zakończenie jego kadencji - czytamy w opisie wydarzenia. - Nie przynośmy kwiatów Panu Profesorowi. Pieniądze na nie przeznaczone wrzućmy do puszki. W ten sposób - pomożemy Aleppo - zachęcają organizatorzy.

13:21 "Kto z prawem wojuje, tego sprawiedliwość dosięgnie", "Praworządność ostoją Rzeczypospolitej", "Jest nas dużo, będzie więcej! Weźmy sprawy w swoje ręce!" - widnieją napisy na transparentach. "Wolność, równość, demokracja", "Precz z pisowską agenturą", "Rzepliński, Rzepliński" - skandują uczestnicy demonstracji.

14:00 Demonstracja wraca przed budynek Sejmu. Na dzisiejscym rpoteście pojawił się były prezydent Bronisław Komorowski. - To rok szczególny, w którym natychmiast uaktywniła się ogromna aktywność obywatelska. Dlatego dzisiaj, pod koniec roku, trzeba rozpocząć od podziękowań - mówił w swoim wystąpieniu.

15:40 Protest trwa. - Zebraliśmy się tutaj spontanicznie, aby bronić demokracji. Byliśmy, jesteśmy i będziemy, aby bronić demokracji - powiedział lider KOD Mateusz Kijowski. Namawiał demonstarantów żeby protestować do poniedziałku i zebrać się pod Sejmem jeszcze we wtorek.

17:40 Manifestacja pod Sejmem oficjalnie się zakończyła. Pozsotały jednak grupy demonstrantów, którzy postanowili nadal wyrażać swoje niezadowolenie. - Większość osób już się rozeszła, ale pozostały grupki, gdzie znajdują się obywatele RP, gdzie blokują wjazd do Sejmu. Są pojedyncze flagi Polski i Unii Europejskiej – donosi korespondent TVN24.

Zobacz: Nocna afera w sejmie. Tak internauci wyśmiali posłów! [MEMY]