Skazani na emeryturę minimalną
Takie są wnioski z raportu „Oszczędności emerytalne Polaków – praktyki i przekonania” przygotowanego przez SW Research dla XTB. Analiza wskazuje też, że jesteśmy świadomi (74 proc. ankietowanych), że przyszła emerytura będzie za niska, aby godnie żyć. Oszczędzać nie możemy nie tylko przez duże wydatki, ale też przez niespodziewane koszty, które na nas spadają (41 proc. wskazań). Jest też część Polaków (13 proc.), którzy chcieliby coś odłożyć na emeryturę, lecz nie wiedzą jak zacząć. A im wcześniej zaczniemy to robić, tym lepiej. – Przykładowo, odkładając 200 zł miesięcznie przez 40 lat (od 25. roku życia) przy średniej rocznej stopie zwrotu 5 proc., możemy zgromadzić ponad 300 tys. zł. – mówi Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w XTB.
W tych miesiącach warto przejść na emeryturę. Sprawdź, kiedy to się bardziej opłaca
Bez dodatkowych oszczędności seniorzy będą mieć problemy. – Spadek przeciętnej stopy zastąpienia (stosunek ostatniej płacy do emerytury) w Polsce jest największy wśród państw UE. W przyszłości większość świadczeń z ZUS to będą emerytury minimalne – ostrzega prof. Marek Szczepański, ekspert Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Najgorzej mają emerytki
Dane pokazują, że kobiety są bardziej niż mężczyźni świadome ryzyka otrzymania niskiej emerytury z powodu krótszego okresu pracy i przerw macierzyńskich.
– Kobiety stają przed wyjątkowymi wyzwaniami w kontekście swojej przyszłości finansowej. Niższe wynagrodzenia, przerwy w pracy zawodowej związane z macierzyństwem czy opieką nad rodziną, a także dłuższa oczekiwana długość życia sprawiają, że ich sytuacja emerytalna wymaga szczególnej uwagi – mówi Magdalena Sołtysiak, finansistka, mentorka finansowa i prowadząca edukacyjny profil na Instagramie @stabilnafinansowo.