Banknoty euro

i

Autor: moerschy / CC0 / pixabay.com

Polacy nie chcą waluty euro w Polsce. Wyniki sondażu pokazują wszystko

2022-07-05 5:11

Złotówka traci na wartości w stosunku do uznanych w świecie walut, ale mimo to nie chcemy się jej pozbywać. Aż 65 proc. z nas sprzeciwia się przyjęciu euro przez Polskę – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu”.

Złotówka straciła na wartości

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę widać słabość polskiej waluty wobec dolara i euro - złotówka straciła na wartości i szybko się to nie zmieni. Zwolennicy wejścia Polski do strefy euro mają więc kolejny argument. Okazuje się jednak, że wciąż jest więcej euro-sceptyków. Przeciwko przyjęciu europejskiej waluty opowiada się aż 65 proc. ankietowanych – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster.

SG sondaz

i

Autor: SE

Waluta euro w Polsce. Eksperci komentują

– To efekt obrzydzania euro oraz Unii Europejskiej przez część polityków. Przeciętny Kowalski nie wie, co oznacza wejście do strefy euro, nie zna korzyści i zagrożeń – uważa ekonomista Marek Zuber (50 l.). Według politologa, Kazimierza Kika (75 l.), Polacy uważają, że nie spełniamy kryteriów przyjęcia euro. – Jesteśmy ekonomicznym zaściankiem, w sensie intelektualnym. Nie wierzymy w swoje siły, dlatego boimy się zmian – twierdzi Kik. - Polacy są niechętni do zmian, do ryzyka, jakie zmiany za sobą pociągają. Mają poza tym wysoko rozwinięty instynkt samozachowawczy. Na to wpływa załamanie zaufania do UE, które aktualnie obserwujemy u części Polaków wytworzył się dystans do UE. Rodacy nie rozumieją poza tym aspektów międzynarodowych, nie wiedzą, co euro może dać naszej gospodarce. Kojarzą to z ryzykiem, a moim zdaniem, takie ryzyko istnieje - ocenił politolog.

Badanie wykonano w dniach 21-22 czerwca na próbie 1011 dorosłych osób.

Sonda
Jesteś ZA czy PRZECIW wprowadzeniu waluty Euro w Polsce?
Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE