Pomogła odzyskać kamienicę prezydent, zatrzymało ją CBA

i

Autor: CBA Pomogła odzyskać kamienicę prezydent, zatrzymało ją CBA

Polacy murem za CBA? Rekordowe poparcie dla instytucji!

2018-04-30 12:29

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przeprowadził na zlecenie „Rzeczpospolitej" sondaż, w którym badał stosunek Polaków do działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Pomimo licznych oskarżeń ze strony polityków opozycji, że CBA działa na partyjne zlecenie rządu (Platforma Obywatelska zapowiada nawet chęć jego likwidacji) Polacy popierają tę instytucję. Co więcej, poparcie społeczne dla CBA jeszcze nigdy nie było tak wysokie!

Prawie połowa Polaków pozytywnie oceniła działalność CBA. Prawie 47 proc. tego typu wskazań to wzrost o 9 proc. względem zeszłorocznego badania, przeprowadzonego przez CBOS, mierzącego poparcie społeczne dla tej służby. Jest to zarazem największy wzrost w historii tej instytucji. W grupie tej 28,1 proc. respondentów oceniło CBA "raczej dobrze", zaś 18,2 proc na "zdecydowanie dobrze" (gdzie połowa z nich to sympatycy PiS).

Co warte podkreślenia, maleje ponadto grupa negatywnie oceniająca działalność CBA. Według sondażu IBRiS takowych ankietowanych było 31 proc. (sympatycy PSL i PO). Dodatkowo ponad 22 proc. ankietowanych nie potrafiło jednoznacznie się określić w tej kwestii.

 

 

Grażyna Kopińska, ekspertka ds. korupcji z Fundacji Batorego w rozmowie z dziennikiem oceniła, że takie to wyniki to „efekt sympatii Polaków do walki z korupcją". Jak tłumaczyła: - Centralne Biuro Antykorupcyjne ma jasny profil działania a Polacy od zawsze dostrzegali problem łapownictwa w kraju i opowiadali się za zdecydowanym działaniem przeciwko tej formie przestępstw. Prof. Antoni Kamiński, były szef polskiego oddziału Transparency International dodał: - CBA to wizytówka PiS, a poza tym oni – nie ukrywajmy – mają czego szukać, bo przez ostatnie lata trochę się tego nazbierało.

Zobacz także: Najnowszy sondaż partyjny. Mamy NOWY EFEKT w polityce

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE