Wyniki sondażu są do siebie zbliżone, jednak liczby nie kłamią, większość Polaków chce pracować tylko 4 dni w tygodniu. Jak przekonują eksperci, trend ten może się jednak szybko odwrócić, a wystarczy na to kolejnych 12 miesięcy.
Sondaż: 4-dniowy tydzień pracy się podoba. Eksperci: Co Polacy rozumieją pod tym pojęciem?
Jak wskazuje Marek Zuber (50 l.) w tej debacie kluczowe jest, co ludzie rozumieją pod pojęciem 4-dniowego tygodnia pracy. - Może biorą pod uwagę dłuższą albo cięższą pracę w ciągu 4 dni lub mają świadomość, iż to nie będzie ani praca dłuższa, ani cięższa, ale że dostaną mniejsze wynagrodzenie. Stąd duża część Polaków wcale nie musi być fanami tego rozwiązania. To może być powodem, przez który mamy taki wynik przez pół – komentuje ekonomista.
Z kolei prof. Henryk Domański (70 l.) z UW zaznacza, że takie samo badanie zrobione za rok, miałoby inne wyniki. - Gdyby za rok zrobić ten sondaż jeszcze raz, odsetek chętnych pracować 5 dni w tygodniu byłby większy. Ten rok będzie miał duże znaczenie, inflacja może wyrugować to myślenie o 4 dniach pracy – mówi nam prof. Domański. Na to samo wskazuje Marek Zuber - Za rok to badanie miałoby wynik na korzyść 5-dniowego tygodnia pracy. Doświadczenie inflacji i drożyzny będą wpływały na nasze zapatrywania – podkreśla ekspert.
Prof. Domański wskazuje na jeszcze jedną rzecz. - Według mnie odsetek osób chętnych do pracy wzrósł w ostatnich latach. Najlepiej byłoby to porównać z wynikami wcześniejszymi, ale takich badań nie było. Skłonność do pracy wzrasta, bo tylko w wyniku pracy uzyskujemy środki do życia, ludzie sobie to uświadamiają, że funkcjonują – zwłaszcza te młodsze pokolenia – w takim systemie, w którym nic za darmo się nie da - zwraca uwagę prof. Henryk Domański.
Badanie wykonał Instytut Badań Pollster 19 lipca 2022 na reprezentatywnej próbie 1070 dorosłych Polaków.
Poniżej pod grafiką z sondażem znajdziecie galerię dotyczącą rewolucyjnych zmian w 14. emeryturze