Pokłosie szokujących słów Grzegorza Brauna. Powstają nowe ustawy

2025-07-22 12:28

Sejm w reakcji na kontrowersyjne wypowiedzi Grzegorza Brauna przygotowuje uchwały potępiające negowanie Holokaustu. Jednocześnie procedowane są wnioski dotyczące Zbigniewa Ziobry i Romana Fritza.

Grzegorz Braun

i

Autor: PAWEL KIBITLEWSKI / SUPER EXPRESS

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że w odpowiedzi na wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna, kwestionującego ludobójstwo w komorach gazowych w Auschwitz, przygotowywane są dwa projekty uchwał. Jeden z nich zostanie opracowany przez Prezydium Sejmu z inicjatywy wicemarszałek Doroty Niedzieli, pochodzącej z powiatu oświęcimskiego. Drugi projekt powstaje z inicjatywy klubu Lewicy. Oba projekty mają trafić do Komisji Kultury, która podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

W połowie lipca Grzegorz Braun w rozmowach z mediami podważał fakt dokonywania ludobójstwa w komorach gazowych w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau. Określił istnienie systemu komór gazowych w niemieckich obozach koncentracyjnych jako "wątłą hipotezę" bez wystarczających dowodów. Jego słowa spotkały się z szeroką krytyką ze strony polityków i społeczeństwa.

Wniosek o przymusowe poprowadzenie Zbigniewa Ziobry

Marszałek Hołownia przypomniał, że skierował do Komisji Regulaminowej wniosek o wyrażenie zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie przed komisję śledczą ds. Pegasusa byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wyraził nadzieję, że sprawozdanie komisji zostanie przygotowane i rozpatrzone jeszcze podczas obecnego posiedzenia Sejmu. Posiedzenie Komisji Regulaminowej w tej sprawie zostało zwołane na środę. Wniosek komisji śledczej ds. Pegasusa trafił do Marszałka Sejmu za pośrednictwem Prokuratora Generalnego Adama Bodnara.

Zbigniew Ziobro odniósł się do wniosku o jego zatrzymanie, twierdząc, że "na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 września 2024 r. komisja ta nie istnieje". Podkreślił, że wyroki Trybunału Konstytucyjnego są powszechnie obowiązujące i niepodważalne.

Marszałek Sejmu poinformował również o skierowaniu do Komisji Regulaminowej wniosku o uchylenie immunitetu posłowi Konfederacji Romanowi Fritzowi w związku z kradzieżą, wspólnie z Grzegorzem Braunem, flagi UE z gmachu Ministerstwa Przemysłu w Katowicach w maju bieżącego roku. Wniosek o uchylenie immunitetu Fritzowi został skierowany do Sejmu przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara.

W naszej galerii zobaczysz, jak mieszka Szymon Hołownia:

Sonda
Jak oceniasz działania Grzegorza Brauna?
MITYCZNA REKONSTRUKCJA RZĄDU. CZY ULECZY WSZYSTKIE PROBLEMY TUSKA?
Super Express Google News

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki