Pogrzeb Heleny Kmieć odbędzie się w niedzielę 19 lutego w Libiążu. O godz. 15.00 w tamtejszym kościele św. Barbary zostanie odprawiona msza pogrzebowa pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza. Wraz z nim mszę odprawią bp Jan Zając, kazanie wygłosi ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, który jest kustoszem sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Po mszy doczesne szczątki 25-latki zostaną odprowadzone na cmentarz komunalny w Libiążu. Wiadomo, że pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Powiadomiła o tym TVP Info na Twitterze: - Niedzielny pogrzeb Heleny Kmieć będzie miał rangę państwową. Premier Beata Szydło reprezentować będzie szefowa KPRM Beata Kempa - napisano.
Niedzielny #pogrzeb Heleny #Kmieć będzie miał rangę państwową. #Premier @BeataSzydlo reprezentować będzie szefowa #KPRM @BeataKempa_KPRM
— TVP Info (@tvp_info) 16 lutego 2017
Czy Helena Kmieć może mieć pogrzeb państwowy? Tak, bo decyzję w takiej sprawie podejmuje premier. Wytłumaczył to ekspert ds. protokolarnych Janusz Sibora: - Premier zarządza pogrzeb państwowy zgodnie z własnym uznaniem. Jeśli dziewczyna zginęła w trakcie misji, a premier uznała, że był to szczególny przypadek, to istnieje taka możliwość - powiedział specjalista.
Według przepisów pogrzeb państwowy jest przewidziany dla osób, które zmarły w trakcie służby państwu, czyli żołnierzom, parlamentarzystom, prezydentom i urzędnikom państwowym, a także osoby zasłużone dla państwa w zakresie nauki czy kultury. Przypomnijmy, że Helena została zabita 24 stycznia, a o tragedii powiadomił jako pierwszy Wolontariat Misyjny Salvator na swoim facebookowym profilu. To właśnie w ramach wolontariatu salvatorskiego Kmieć działała w Boliwii. Ostatnio pogrzeb państwowy miał polski kierowca tira, który został zamordowany przez terrorystę w Berlinie. Na jego pogrzeb przyjechał prezydent Andrzej Duda, obecna była także szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, która odczytała list od premier Szydło.
Zobacz: Polska wolontariuszka ZADŹGANA nożem! Horror na misji w Boliwii [NOWE FAKTY]