Pogrzeb Jana Olszewskiego został zaplanowany na sobotę. Były premier, prawnik, powstaniec warszawski, obrońca opozycjonistów z czasów PRL - to właśnie był Jan Olszewski. W związku z jego śmiercią i pogrzebem prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową, która potrwa na terenie całego kraju do godziny 19.00 w sobotę. Pogrzeb Olszewskiego rozpoczął się uroczystą mszą o godzinie 11.00 w sobotę, następnie ciało zostało odprowadzone w kondukcie żałobnym przed pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie Olszewskiego pożegnajli powstańcy. Następnie kondukt ruszył w kierunku Powązek Wojskowych. Tam trumna z ciałem Jana Olszewskiego została złożona do grobu. Były premier spoczął w Alei Zasłużonych.
ABY AKTUALIZOWAĆ WCIŚNIJ F5 LUB ODŚWIEŻ STRONĘ
16:22 Przed złożeniem ciała zmarłego byłego premiera do grobu prezydent Andrzej Duda przekazał wdowie po Janie Olszewskim flagę Polski, która wcześniej okrywała trumnę.
Uroczystości pogrzebowe dobiegają końca. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji z pogrzebu Jana Olszewskiego.
16:11 Moment złożenia do grobu:
16:00 Bp Janocha: - Prochem i jesteś i w proch się obrócisz, ale Pan cię wskrzesi. Żyj w pokoju.
Trumna z ciałem zmarłego premiera została złożona do grobu.
15:54 Jak poinformował prowadzący ceremonię ksiądz, konsolacja po pogrzebie odbędzie się w Belwederze.
15:49 Trumpa z ciałem Jana Olszewskiego umieszczona jest na katafalku.
15:40 Zaczyna się ostatnia część oficjalnych uroczystości pogrzebowych.
15:33 Na cmentarzu są prawdziwe tłumy:
15:24 Tymczasem trumna z ciałem Jana Olszewskiego znajduje się w tym momencie w kaplicy. Trwa moment zadumy.
15:17 Internauta Jan Czapski wyliczył listę nieobecnych na dzisiejszych uroczystościach pogrzebowych Jana Olszewskiego. Byli to m.in.:
PREMIERZY: Suchocka. Bielecki, Buzek, Pawlak, Miller, Marcinkiewicz, Belka, Tusk, Kopacz
PREZYDENCI: Kwaśniewski, Komorowski, Wałęsa
MARSZAŁKOWIE SEJMU: Borowski, Cimoszewicz, Dorn, Kidawa-Błońska, Schetyna, Sikorski itd
Dodatkowo:
15:08 Samochód z trumną premiera Jana Olszewskiego wjechała właśnie na cmentarz.
Kolejne wspomnienia o zmarłym:
15:01 Tymczasem kondukt pogrzebowy dociera właśnie na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.
14:51 Lech Wałęsa w trakcie mszy świętej wrzucił na swojego Twittera wpisy, które wywołały duże oburzenie wśród publicystów i internautów. W pierwszym napisał (pisownia oryginalna): – Widze ze jest tak jak 13 grudnia 1981. Prezes wyspał się, przeczytał Gazetę Wyborcza na swój temat i jako ostatni przybył do kościoła gdzie wszyscy tylko na niego czekaja. „Panstwo” PIS na jednym zdjęciu. Do października 2019 roku. W następnym kontynuował: – Upadek dyktatora. Te miny mówią same za siebie. Te miny mówią same za siebie. Oni nie sa myślami na pogrzebie sp Premiera Jana Olszewskiego. Oni sa myślami co bedzie z nimi po wyborach do europarlamentu i parlamentarnych i prezydenckich. Wiatr nadzieji na zmiany,powiał juz z Gdańska.
Choć po chwili je skasował, zostały one oczywiście wcześniej zapisane.
14:29 Trumna z ciałem Jana Olszewskiego zostanie teraz odprowadzona przez rodzinę i przedstawicieli najwyższych władz państwowych.
14:28 Sędzia mjr Bogusław Niezieński: Był zawsze w swoim życiu duchowo żołnierzem niezłomnym, słusznie nazywanym przez swoich przyjaciół - Janem Wielkim. Był i pozostanie na zawsze, dla milionów Polaków, zwłaszcza dla tych młodych orłów, drogowskazem, jak mamy kochać naszą umiłowaną ojczyznę. I jak jej do ostatniego tchu w życiu służyć. Żegnaj, żołnierzu niezłomny, premierze rządu RP, niech ci ziemia polska, którą tak gorąco ukochałeś i dla której tylu naszych braci i sióstr poległo, lekka będzie. Cześć ci i chwała! - zakończył.
Po wystąpieniu tłum skandował „cześć i chwała bohaterom!”
14:24 Sędzia mjr Bogusław Niezieński: Służył Polsce już od 14 roku życia. Polska była dla niego największą świętością na ziemi. Dla niej był gotów oddać swoje młodociane życie. Po zakończeniu wojny pozostał nadal wierny swoim młodzieńczym ideałom, wierny Polsce.
14:23 Sędzia mjr Bogusław Niezieński: Żegnamy wspaniałego Polaka i patriotę.
14:21 Trumna z ciałem byłego premiera spoczęła na katafalku na pl. Krasińskich w Warszawie.
14: 18 Sędzia mjr Bogusław Niezieński pożegna premiera Jana Olszewskiego.
14:14 Na pl. Krasińskich zatrzymał się kondukt żałobny. Tu, przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego, weterani i działacze opozycji pożegnają Jana Olszewskiego. Po sygnale baczność trumna z ciałem w asyście wojska polskiego zostanie przeniesiona z wojskowej lawety przed Pomnikiem.
13:53 Kancelaria Sejmu opublikowała zdjęcia z mszy świętej w intencji Jana Olszewskiego.
13:47 Kondukt pogrzebowy już na Pl. Zamkowym pełnym żałobników z flagami biało-czerwonymi. Jest w drodze przed Pomnik Powstania Warszawskiego. Tam byłego premiera pożegnają weterani i działacze opozycji w PRL.
13:40 Kondukt pogrzebowy wyrusza spod bazyliki archikatedralnej. Trumna przyczepiona jest do wojskowego hammera, czyli humvee.
13:35 Żołnierze wynoszą trumnę z ciałem premiera.
13:26 Koniec mszy świętej w intencji premiera Jana Olszewskiego Z bazyliki wychodzi poczet sztandarowy, kapłani przebierają szaty liturgiczne. Trumna z ciałem męża stanu w kondukcie żałobnym przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera pożegnają żołnierze Armii Krajowej. Później ciało spocznie na warszawskich Powązkach.
13:23 Tłumy przed Archikatedrą św. Jana Chrzciciela żegnają Jana Olszewskiego.
13:20 Msza święta dobiega końca. Żałobnicy będą uczestniczyć w obrzędach pożegnania.
13:17 - Utraciłeś stanowisko, ale utrzymałeś zdolność utrzymania świadomości politycznej przyszłych kadr narodowych. (…) I choć sam do rządu nie powróciłeś, twój program jest realizowany. przejdziesz do historii jako tworca ruchu niepodleglosciowego, ale jako maz stanu, najwybitniejszy polityk po 1945 r. Cześć i chwała bohaterom - kończy wystąpienie Macierewicz.
13:13 Macierewicz: - Fenomen polskości, który przyniosłeś, to trwały fundament budowy wielkiej Polski. W tym świecie nie było miejsca na doktrynerstwo. Programy nie miały służyć prawicy, ani lewicy, tylko wspólnocie Polskiego państwa. (...) Nie byłoby sukcesów gospodarczych bez dorobku Jana Olszewskiego. Nie byłoby 500 plus, wzrostu gospodarczego, bezpiecznych granic bez Jana Olszewskiego.
13:10 - Wiemy i jak narodził się język nienawiści. Język nienawiści narodził się, aby walczyć z formacją niepodległościową. Musimy być gotowi na pojednanie z tymi, którzy dostrzegli swoje błędy i chcą powrócić do Polski. - kontynuuje Macierewicz.
13:07 Antoni Macierewicz o Janie Olszewskim: Cała Polska nie ma wątpliwości, że działanie twego rządu przysłużyło się ojczyźnie. Było konieczne by wyrwać kraj z zewnętrznego uzależnienia. Dziś dla wszytskich jesteś bohaterem, wzorem patrioty. Ta jedność narodowa wobec twojej postawy i osoby, jest naszą wielką wartością i nie jest przypadkowa. Wyrasta ze świadomości, że program, który realizowałeś był oczywisty i konieczny. Był programem, który był konieczny byśmy nie mieli PRL-bis.
13:03 Na mównicę wszedł premier, Mateusz Morawiecki. - Polska ma być wszystkich obywateli. I to jest nasz cel. Tak nam dopomóż Bóg - skończył swoje przemówienie.
12:50 Na mównicę wszedł prezydent Polski, Andrzej Duda:
Odchodzi człowiek, który w swoim życiu, przez swoje życie był nie tylko świadkiem historii Rzeczypospolitej, jak napisałem wspominając go w księdze kondolencyjnej. Był nie tylko świadkiem, był kreatorem historii RP. Patrząc na te sto lat odrodzonej polskiej po 1918 r. Jedną z najważniejszych postaci w jej historii. Wiele w ciągu tych ostatnich dwóch dni, wczoraj i dziś, powiedziano o faktach z życia pana premiera. Wywodzącego się z patriotycznej rodziny, stryjecznego siostrzeńca Stefana Okrzei, powstańca warszawskiego, adwokata, przede wszystkim znamienitego prawnika, ale także i wielkiego polityka, premiera rządu. Prawdziwie niekomunistycznego i premiera i rządu prawdziwie niekomunistycznego. Ale przede wszystkim człowieka, który zawsze marzył i wierzył w wolna, suwerenną i niepodległą Polskę. Ona była jego marzeniem, dążeniem i była w jakimś sensie obok zony i rodziny była treścią jego życia. I stworzył nie tylko naszą historię, ale tez stworzył polska jaka dzisiaj mamy. Mówię w najaktualniejszym tego słowa znaczeniu, bo z pewnością obok prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego to premier Jan olszewski polska jest taka jak oni ja widzieli. To ja urzeczywistniamy. Polskę jedną, dumną, ale Polskę solidarności ludzkiej. Wczoraj idąc w kondukcie żałobnym za trumna pana premiera po raz kolejny usłyszałem, nigdy w czasach walki o wolną Polskę nie bronił opozycji za pieniądze. Nigdy nawet o nich nie wspomniał, uważał, ze byłby to dyshonor, gdyby je przyjął. a przecież były, bo przychodziły z Zachodu. Ale nie Jan Olszewski. On wsiadał do pociągu, jechał do Gdańska, w inne miejsca gdzie trzeba było stanąć i bronić. Nie patrząc na koszty materialne, ale też osobiste. Człowiek wielkiej odwagi, Polak najprawdziwszy.
Ja w tamtym czasie nie znałem pana premiera. Poznałem go dopiero w 2006 r. dawno po tym kiedy funkcje premiera pełnił. Ale jednego nie zapomnę nigdy. Tamtego wieczora w 1992 r., 4 czerwca, kiedy w telewizji zwykli obywatele, jak wtedy ja, mogli usłyszeć wystąpienia w sejmie i w studiach tv, nie wiedząc jakie sś kulisy polityki. Jedno mogłem powiedzieć i wiedziałem na sto procent, ze to jest uczciwy człowiek. to było widać z jego oczu i twarzy.
Walczył o taką Polskę o jakiej mówił prezydent Lech Kaczynski, takiej w której ma zwyciężać uczciwość a nie cynizm i draństwo. To było motto jego życia, wyrażone przez prezydenta. O taką Polskę walczył, taki testament nam zostawia, że to jest nasz obowiązek.
Panie premierze, dziękujemy. Dziękujemy za pana piękne życia, za pana wspaniałą, piekną postawę, dziękujemy za pana piękną służbę dla Rzeczypospolitej i dla nas, tej Rzeczypospolitej obywateli. Dziękujemy panu za wszystkie pańskie słowa, dziękujemy za rady zawsze mądre płynące z wiedzy i doświadczenia. Zawsze wyważone, zawsze propolskie, zawsze propaństwowe, zawsze takie, o których można mówić, że służą Rzeczypospolitej tak jak ten, który je wyrażał, za wszystko dziękujemy.
Proszę spoczywać w pokoju, panie premierze. Proszę patrzeć z satysfakcją na tą Polskę, która pan zostawia, sprawioną także swoją ręką. Wierzymy to i będziemy czynili wszystko, by nadal rozwijała się tak jak pan to sobie wymarzył, bo my tez takiej polski chcemy i obiecujemy, ze będziemy jej służyć. Część pana pamięci, panie premierze. Spoczywaj w pokoju - wygłosił prezydent.
12:44 Na mównicę wszedł prezydent Polski, Andrzej Duda.
12:35 Żałobnicy przyjmują komunię świętą.
12:17 W Archidiecezji zbierana jest ofiara. Będzie ona przeznaczona dla osób potrzebujących, a w szczególnie dla dzieci.
12:14 Kazanie kaznodziei skończyło się.
12:12 Biskup Antoni Dydycz przypomina o utworze "Orlątko" Artura Opmmana:
O mamo, otrzyj oczy,
Z uśmiechem do mnie mów -
Ta krew, co z piersi broczy,
Ta krew - to za nasz Lwów!
Ja biłem się tak samo
Jak starsi - mamo, chwal! ...
Tylko mi ciebie, mamo,
Tylko mi Polski żal! ...
Z prawdziwym karabinem
U pierwszych stałem czat ...
O, nie płacz nad swym synem,
Że za Ojczyznę padł ! ...
Z krwawą na kurtce plamą
Odchodzę dumny w dal ...
Tylko mi ciebie, mamo,
Tylko mi Polski żal! ...
Mamo, czy jesteś ze mną ?
Nie słyszę twoich słów ...
W oczach mi trochę ciemno ...
Obroniliśmy Lwów! ...
Zostaniesz biedna samą ...
Baczność za Lwów! Cel! Pal!
Tylko mi ciebie, mamo,
Tylko mi Polski żal...
12:01 - Był rządem nadziei, bo nadziei potrzebowała Polska - kontynuuje.
11:56 - Był jednym z sygnatariuszy protestów kierowanych do władz komunistycznych. Współtworzył KOR i zredagował apel do społeczeństwa i władz PRL, przygotowywał statut "Solidarności" i zabiegał o jej rejestrację - mówi kaznodzieja. - Zanim jednak opowiem o jego posłowaniu, chcę przypomnieć o jego związku z Kościołem - dodaje.
11:53 Kaznodzieja przypomniał, że Jan Olszewski urodził się w rodzinie kolejarskiej z tradycjami niepodległościowymi. Jako młody chłopak przyłączył się do ruchu harcerzy. Przypomniał, że działał jako łącznik w Powstaniu Warszawskim na Pradze Północ, a w 1949 r. rozpoczął studia prawnicze.
11:48 Kaznodzieja pogrzebu Jana Olszewskiego: "Zmarły Jan zapisał się godnie w naszej pamięci. Z odwagą przeszedł drogę swojego życia. Opiekował się walczącymi o wolność Polek i Polaków".
11:45 Czeski tygodnik "Echo" opublikował tekst o Janie Olszewskim, w którym pisze, że to "człowiek, który się nigdy nie ugiął i nie rezygnował ze swoich zasad".
11:30 Biskup Janocha, rozpoczynając mszę powiedział: „Śp. Jan Olszewski miał w życiu dwie Miłości - Żonę i Ojczyznę. A w zasadzie ciocia Marta się nie obrazi, Ojczyznę i Żonę”.
11:27 W kościele odczytywane są listy arcybiskupów Kazimierza Nycza, Stanisława Gądeckiego, Wojciecha Polaka.
11:17 Podczas mszy w archikatedrze rozbrzmiał Hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego".
11:13 Rozpoczyna się msza.
11:10 Trumna z ciałem Jana Olszewskiego została przeniesiona przez żołnierzy do Archikatedry św. Jana Chrzciciela. W pierwszej ławie znajduje się m.in. prezydent Andrzej Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński. W mszy wezmą udział m.in. szef MSWiA Joachim Brudziński, były szef MON Antoni Macierewicz i wicemarszałkowie Sejmu - Beata Mazurek i Ryszard Terlecki.
11:06 Wyprowadzono trumnę premiera Jana Olszewskiego z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście w Warszawie.
10:55 W Bazylice Archikatedtralnej gromadzą się tłumy Warszawiaków.
10:32 Tłumy gromadzą się pod Bazyliką Archikatedralną św. Jana Chrzciciela. Warszawiacy mają ze sobą biało-czerwonę flagi z żałobnym kirem.
10:28 Dr Marek Migalski wspomina premiera Jana Olszewskiego.
10:20 Niebawem trumna zostanie wyprowadzona. Po mszy kondukt żałobny przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy a także działacze antykomunistycznej opozycji.
09:50 To ostatnie chwile, kiedy trumna z ciałem Jana Olszewskiego w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście w Warszawie. O godz. 10.40 zostanie przeniesiona do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Tam o godz. 11 odbędzie się msza żałobna.