Andrzej Duda

i

Autor: Andrzej Lange/Super Express Andrzej Duda

Podwyżki dla posłów. Miażdżące wyniki sondażu, Polacy są oburzeni

2021-08-02 16:30

Podwyżki dla polityków, w tym 6,3 tys. zł dla posłów wywołały burzę wśród opinii publicznej. Co na ten temat myślą Polacy? Z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" wynika jednoznacznie, znaczna większość jest temu przeciwna. Andrzej Duda popisał rozporządzenie o podniesienie pensji podwyższenie pensji. Parlamentarzyści będą zarabiali o 60 proc. więcej, co za tym idzie posłowie i senatorowie też.

Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o podwyżkach dla sekretarzy stanu. Wspominał, że było to konieczne, ponieważ wynagrodzenia nie wzrosły od ponad 20 lat. Teraz premier i marszałkowie będą otrzymywali 20 tys. złotych wynagrodzenia, a posłowie ok. 12 tys. złotych. Jednak ten stan rzeczy nie podoba się Polkom i Polakom, którzy na podwyżki się nie godzą, jak wynika z naszego sondażu. Jeśli chodzi o zwiększenie pensji dla posłów, to aż 66 proc. pytanych było "zdecydowanie na nie". Dlaczego? Wyjaśnił to politolog specjalnie dla "Super Expressu". 

- Posłowie od wielu lat mają niską akceptacje społeczną. Większość obywateli uważa, że są nierobami, że tylko się kłócą i nie pracują. Chodzi o negatywny PR, na który zapracowały kolejne Sejmy, a ten jest kolejny, znów tę rangę obniżył - mówi politolog dr Mirosław Oczkoś. 

Wiceministrowie będą zarabiali o ok. 6 tys. złotych więcej, dzięki tym zmianom. Do ponad 16 tys. złotych trzeba doliczyć także różne dodatki. Wyższe pensje obowiązują już od 1 sierpnia. Aż 63 proc. pytanych jest przeciwnych tym podwyżkom. 18 proc. pytanych raczej nie zgadza się z decyzją prezydenta. Tylko 5 proc. pytanych jest zdecydowanie na "tak".

- Polacy wrzucili do jednego worka parlamentarzystów i wiceministrów. Jako klasa polityczna traktowani są wszyscy. Bez względu na to, czy to minister czy wiceminister - jemu się nie należy - dodaje politolog.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 30.07-2.08.2021 roku metodą CAWI na próbie 1049 dorosłych Polaków.

Polacy są przeciwko podwyżkom dla polityków. Sondaż dla Super Expressu

i

Autor: SUPER EXPRESS Polacy są przeciwko podwyżkom dla polityków. Sondaż dla Super Expressu
Dyżury poselskie to fikcja
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE