Mateusz Morawiecki

i

Autor: Paweł Jaskółka/Super Express Mateusz Morawiecki

Mocne słowa

Podczas wykładu w Niemczech Morawiecki mówił o reperacjach wojennych dla Polski!

2023-03-20 12:33

Premier Mateusz Morawiecki przebywa obecnie w Heidelbergu w Niemczech, gdzie poprowadził wykład o historii Polski i Niemiec. Poruszył także temat wzajemnych relacji obu państw. Na sam koniec wrócił do kontrowersyjnego tematu reparacji wojennych dla naszego kraju. Padły mocne słowa.

Mateusz Morawiecki nie mógł się powstrzymać od nawiązania do tematu reparacji wojennych dla Polski. Warto przypomnieć, że we wrześniu 2022 roku Polska zaprezentowała raport o stratach poniesionych w II wojnie światowej przez Niemcy. Przekazano także, ze w ramach reparacji Polska chce wypłaty od zachodnich sąsiadów kwoty 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Podczas wykładu w Niemczech premier postanowił przypomnieć tę sprawę. - Nie chcę się rozwodzić nad tą kwestią w swoim przemówieniu, ale nie mogę jej pominąć. Polska nigdy nie otrzymała reparacji od Niemiec za zbrodnie, zniszczenia i kradzieże dokonane w czasie II wojny światowej – zaczął szef polskiego rządu. Mateusz Morawiecki podkreślił ścisłą współpracę gospodarczą Polski i Niemiec. Zwrócił uwagę na fakt, ze jesteśmy piątym największym partnerem Niemiec w wymieranie handlowej.

Przypomniał też, że w czasie II wojny światowej wiele polskich miast i wsi zostało zniszczonych. - Nie mogę o tym nie wspomnieć: Polska nigdy nie otrzymała reparacji za te zniszczenia, ukradzione dobra - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. - Rekompensata jest potrzebna, by pogodzić sprawców i ofiary. W tym kluczowym momencie dla historii Europy potrzebujemy takiego pogodzenia, bo stoimy przed wspólnymi ogromnymi wyzwaniami – mówił Mateusz Morawiecki.

W naszej galerii poniżej zobaczysz Mateusza Morawieckiego podczas uroczystej gali z żoną.

Sonda
Czy jesteś za tym, by Niemcy wypłaciły reparacje?
Express Biedrzyckiej - płk Andrzej KRUCZYŃSKI
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany