Jarosław Kaczyński

i

Autor: YT Jarosław Kaczyński

Czy środki z KPO finalnie zostaną odblokowane?

PiS zmieni wszystko, aby otrzymać pieniądze z UE? Zaskakujące doniesienia

2022-10-31 9:20

W "Rzeczpospolitej" pojawiła się publikacja, z której wynika, że Prawo i Sprawiedliwość planuje podjąć kolejne kroki w celu uzyskania możliwości wypłaty pieniędzy z funduszu unijnego. Informator dziennika zdradził w rozmowie, że w obecnych rozgrywkach politycznych zyskują Zbigniew Ziobro i Donald Tusk.

Co ze środkami z KPO?

Trwają wewnątrzpartyjne rozmowy w Prawie i Sprawiedliwości dotyczące różnych scenariuszy w sprawie odblokowania wypłaty pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Według informatora "Rzeczpospolitej", na podjęcie dalszych kroków w tym kierunku wpływ ma sytuacja na Węgrzech. "Politycy PiS zdają sobie sprawę, że jeśli dojdzie do odblokowania środków dla Węgier, to zmieni się sytuacja i postrzeganie konfliktu Warszawa-Bruksela w Polsce" – czytamy. Podobno wpływ na to mają trzy aspekty:

  • gospodarka i tempo rozwoju
  • wojna na Ukrainie,
  • oraz nastroje społeczne w naszym kraju względem konfliktu z Brukselą.

Warto przypomnieć, że wszystko zaczęło się od sporu dot. praworządności. Bruksela wymagała likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zgodnie z wyrokiem Trybunały Konstytucyjnego, a także przywrócenia sędziów, którzy zostali odsunięci od pracy. Choć Izba została już zniesiona, a zastąpiono ją nową Izbą Odpowiedzialności Zawodowej, to nadal zostają pewne kwestie do wypełnienia. Unia Europejska nazywa je kamieniami milowymi, a niestety Polska nadal się z nich nie wywiązała. Wyraziła jednak chęć ich wypełnienia w czerwcu bieżącego roku, przez co KE zaakceptowała KPO z 24 mld euro dotacji i 12 mld euro. Co przyniesie przyszłość? Trudno powiedzieć. 

Express Biedrzyckiej_Polska będzie spłacać kredyty, z których nie otrzymaliśmy pieniędzy? Włodzimierz Cimoszewicz o KPO
Sonda
Czy środki z KPO są nam potrzebne?

PiS popełnia duży błąd napuszczając Polaków na UE?

Posłuchaj rozmowy z byłym wicepremierem i ministrem gospodarki!

Listen to "Napuszczanie Polaków na UE to największy błąd polityczny i skandal etyczno-moralny - Steinhoff. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.