Piotr Niemczyk

i

Autor: archiwum se.pl

Piotr Niemczyk: Typ terrorysty wilka

Eksperci komentują wykrycie przez ABW i krakowską prokuraturę próby zamachu terrorystycznego na najważniejszych urzędników państwowych

"Super Express": - Zatrzymanie Brunona K. to sukces ABW?

Piotr Niemczyk: - Mówmy o dobrze wykonanym zadaniu. Ten człowiek jest naukowcem, a nie nastoletnim piromanem. Skonstruował poważny ładunek wybuchowy. Przez rok ABW obserwowała, jakich może mieć wspólników, na ile realne jest zagrożenie.

- W Polsce powinniśmy spodziewać się kolejnych aktów terroru?

- Nie jesteśmy krajem bardzo zagrożonym terrorem. Terroryzm islamski raczej nam nie grozi. Eksperci mówią, że największym zagrożeniem jest obecnie typ terrorysty samotnego wilka.

- Może być więcej takich osób w Polsce?

- Oczywiście. Można pokusić się o ogólną ich charakterystykę. Po pierwsze, to musi być człowiek o radykalnych poglądach i głębokiej frustracji, typ psychopaty. Po drugie, musi umieć to zrobić - nie kupi sobie podręcznika terrorysty. Po trzecie, musi mieć chęć zamanifestowania i osiągnięcia czegoś aktem terroru.

- Premier po zatrzymaniu Brunona K. prosił o zaprzestanie mowy nienawiści.

- Mowa nienawiści produkuje chuliganów rzucających petardami i racami w policjantów 11 listopada. Pomysł gromadzenia materiałów wybuchowych i szykowania zamachu jest o krok dalej. Pomiędzy deklarowaniem radykalnych poglądów a organizowaniem zamachu jest solidna bariera.

- A więc świr?

- W moim systemie pojęciowym nie mieści się, że normalny człowiek może chcieć wysadzić innego w powietrze. Aczkolwiek Breivik został uznany za poczytalnego.

Piotr Niemczyk

Były wiceszef UOP

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany