Jan Maria Jackowski

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express Jan Maria Jackowski

PILNE spotkanie klubu PiS. Senator Jackowski wykluczony! Wydał oświadczenie

2022-02-22 21:03

W Sejmie we wtorek (22 lutego 2022), tuż przed godz. 20:00, zebrał się klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. W posiedzeniu uczestniczył prezes Jarosław Kaczyński. Jednym z tematów spotkania była kwestia usunięcia z klubu senatora Jana Marii Jackowskiego. Sam senator powiadomił na Twitterze, że: - "Trwa posiedzenie KP PiS, na którym mam być wykluczony, Ryszard Terlecki odmówił mi możliwości zabrania głosu". I faktycznie, Jackowski został wykluczony z klubu PiS.

Ważą się  losy senatora Jana Marii Jackowskiego? Jak się okazuje, przed 20:00 w Sejmie zebrał się klub parlamentarny PiS, a  jednym z tematów wieczornego spotkania ma być sprawa senatora Jackowskiego. Według informacji PAP, senator Jackowski ma zostać usunięty z klubu PiS za krytykę działania koalicji rządzącej, której z jego strony od pewnego czasu nie brakowało. Sam Jackowski zapytany w poniedziałek w TVN24, czy jest jeszcze członkiem klubu parlamentarnego PiS, czy został już z niego wyrzucony, odparł, że "wie tyle, ile wiadomo z mediów". Przypomniał, że nie jest członkiem PiS, więc nie może być wykluczony z partii. Natomiast, by wykluczyć go z klubu parlamentarnego PiS, musi się odbyć głosowanie, przeprowadzone na wniosek przewodniczącego klubu PiS - obecnie jest nim wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. W głosowaniu tym - według Jackowskiego - musi uczestniczyć co najmniej połowa wszystkich członków klubu. - Przypomnę, że klub parlamentarny PiS to są: posłowie, senatorowie i eurodeputowani - zauważył polityk.

CZYTAJ: Polityk PiS na żywo nagle wypalił: "Nepotyzm, kolesiostwo". Zdradził tajemnice swej partii!?

Spotkanie klubu PiS 

W poniedziałek Terlecki powiedział dziennikarzom w Sejmie, że we wtorek odbędzie się spotkanie klubu parlamentarnego PiS. Dopytywany, co będzie przedmiotem dyskusji stwierdził, że "różne sprawy". "Musimy różne rzeczy omówić" - zaznaczył wicemarszałek. Dopytywany, czy będzie podejmowana decyzja w sprawie senatora Jackowskiego odpowiedział: - Bardzo możliwe, że też.

Gorzki wpis Jackowskiego

Tymczasem na Jana Marii Jackowskiego na Twitterze pojawił się gorzki wpis senatora: - Trwa posiedzenie KP PiS na którym mam być wykluczony. Ryszard Terlecki odmówił mi możliwości zabrania głosu. Jak widać zasada Audiatur et atleta para /należy wysłuchać drugiej strony w PiS nie jest stosowana -  oświadczył senator. 

Aktualizacja:

Senator Jan Maria Jackowski został we wtorek wieczorem wykluczony z klubu PiS - poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, podał PAP. Za usunięciem senatora Jackowskiego, jak poinformował on sam, było 152 parlamentarzystów, podczas gdy obecnych na posiedzeniu było 167 parlamentarzystów.

Wniosek o wykluczenie Jackowskiego złożył szef klubu Ryszard Terlecki. - Powodem było naruszenie regulaminu i statutu - poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Sam Jackowski wyjaśnił, że chodziło o jego medialne wypowiedzi niezgodne z linią partii. - Chcę zwrócić uwagę, że nigdy nie byłem członkiem partii, w związku z tym zarzut wypowiedzi niezgodnych z linią polityczną jest o tyle nieadekwatny, że nie obowiązują mnie przekazy partyjne dnia - powiedział Jackowski dziennikarzom.

Jan Maria Jackowski jest bezpartyjny; senatorem po raz pierwszy został w 2011 r. z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W 2015 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, podobnie w 2019 r. W Senacie obecnej kadencji jest wiceprzewodniczącym Komisji Kultury i Środków Przekazu, a także członkiem Komisji Ustawodawczej. Obecnie senacki klubu PiS liczy 47 senatorów.

- W czasach PRL byłem represjonowany za moje polityczne poglądy przez ówczesny aparat bezpieczeństwa. Zachowując proporcję, dziś też w jakiś sposób jestem piętnowany - mówił Interii Jan Maria Jackowski.

Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/autor/lukasz-szpyrka/news-jan-maria-jackowski-jestem-pietnowany-w-pis,nId,5848952#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

NIŻEJ PEŁNE OŚWIADCZENIE SENATORA JACKOWSKIEGO PO WYKLUCZENIU GO Z KLUBU PIS

"1. Od wyborów w 2011 byłem bezpartyjnym członkiem Klubu Parlamentarnego PIS. Nie należałem i nie należę do partii, zatem "przekazy" partyjne mnie nie obowiązują. Ten status akceptowali wyborcy, skoro w wyborach do Senatu w 2015 i 2019 otrzymywałem w moim okręgu wyborczym większe poparcie wyborcze niż lista PiS do Sejmu RP.

2. Uważam PiS za wartościowy projekt polityczny oparty na dobrej diagnozie sytuacji i trafnym społecznie programie. Należę jednak do tych, którzy podkreślają, że odejście od programu i popełniane przez obóz rządzący błędy - w tym naruszanie tych standardów w życiu publicznym, które mieliśmy przywrócić - pociąga za sobą wzrost liczby osób zawiedzionych Prawem i Sprawiedliwością.

3. Uważam, że PIS musi naprawić błędy i zmienić kurs, w przeciwnym wypadku w wyniku rozczarowania rosnącej części elektoratu po następnych wyborach będzie odsunięte od władzy z wszelkimi tego konsekwencjami, które nie trudno sobie wyobrazić.

4. Moje obawy, oceny i propozycje wraz z argumentacją przedstawiałem koleżankom i kolegom z Klubu oraz członkom kierownictwa. Nie spotkałem się ze zrozumieniem. Nie podjęto dyskusji.

5. Po moich wypowiedziach publicznych, w których wskazywałem na błędy i odejścia od programu, przedstawiciele najwyższego kierownictwa obozu rządowego potwierdzali moją diagnozę i w ten sposób przyznawali mi rację, jednak nadal nie było miejsca na dyskusję wewnątrz ugrupowania.

6. Usuwanie z klubu osób wiernych programowi wyborczemu nie jest receptą na błędy (kryzys) obozu rządzącego. Taka formacja jest niezdolna do odnowy - jest niezdolna do zwyciężania. Znane jest retoryczne pytanie Norwida: "Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala, Czy ten, co mówić o tem nie pozwala?".

7. Dziękuję tym wszystkim koleżankom i kolegom z KPPiS, w z którymi przez blisko 11 lat owocnie współdziałałem. Mam nadzieję, że z niektórymi osobami i środowiskami tworzącymi obecnie obóz rządzący będę mógł w przyszłości nadal współpracować dla dobra Polski i Polaków. W związku z napięciami wewnątrz zaplecza politycznego obecnego rządu należy się spodziewać, że nastąpi przesilenie na szeroko rozumianej centroprawicy, co będzie miało wpływ na rekonfigurację tego segmentu sceny politycznej.

8. Drodzy mieszkańcy Północnego Mazowsza! Oświadczam, że nadal będę aktywny w pracy senatorskiej w okręgu wyborczym i w Senacie RP, a priorytetem w mojej pracy było, jest i będzie dbanie o żywotne interesy mieszkańców naszego subregionu, którzy w znacznej mierze zajmują się rolnictwem oraz przemysłem rolno-spożywczym. Obecnie będę senatorem niezrzeszonym i będę realizował ten program dla Polski, który jest związany z wartościami, które są dla mnie najważniejsze, i którym zawsze byłem wierny. Nie zmieniłem poglądów!

9. W najbliższych wyborach mam zamiar ubiegać się o reelekcję w wyborach do Senatu RP z mojego okręgu wyborczego obejmującego subregion ciechanowski. W stosownym czasie będę informował opinię publiczną o szczegółach".

Sonda
Jak oceniasz sytuację polityczną w Polsce?
Sedno Sprawy - Jan Maria Jackowski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE