Sprawa dotyczyła wniosku o informację publiczną, który do fundacji Lux Veritatis złożyła Sieć Obywatelska Watchdog. Odpowiedzi ostatecznie udzielono, jednak – jak podkreśla Watchdog - była ona spóźniona i niepełna. Prokuratura najpierw odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie, a potem dwukrotnie je umorzyła. Stowarzyszenie złożyło więc do sądu subsydiarny akt oskarżenia. Objęci nim zostali: prezes fundacji o. Tadeusz Rydzyk oraz członkowie zarządu o. Jan Król oraz właśnie Lidia Kochanowicz-Mańk.
Watchdog wniósł o wymierzenie wszystkim oskarżonym kary roku pozbawienia wolności oraz orzeczenie 15-letniego zakazu zajmowania stanowisk w podmiotach korzystających ze środków publicznych. W czwartek 24 marca sąd rejonowy zdecydował o uniewinnieniu o. Tadeusza Rydzyka oraz o. Jana Króla. Za winną uznał jedynie Lidię Kochanowicz-Mańk, skazując ją na 3 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok oraz 3 tys. zł grzywny. Sąd zobowiązał ją także do udostępnienia informacji publicznej, o którą wnioskował Watchdog.
Dlaczego tylko Kochanowicz-Mańk została uznana za winną? Sędzia Katarzyna Bień podkreśliła, że Kochanowicz-Mańk jako jedyna z oskarżonych "zrealizowała komplet znamion zarzuconego jej czynu". Jak dodała, wymierzona kara ma mieć funkcję prewencyjną. Sąd wziął także pod uwagę długi okres trwania czynu – czyli fakt, że do tej pory nie udzielono pełnej odpowiedzi na wniosek o informację publiczną. Wyrok nie jest prawomocny
Kim jest Lidia Kochanowicz-Mańk?
Lidia Kochanowicz-Mańk od dawna współpracuje z ojcem Rydzykiem. Już kilka lat temu walczyła z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji o to, by TV Trwam miała swoje miejsce na multipleksie. Kochanowicz-Mańk z wykształcenia jest ekonomistką, ukończyła Uniwersytet Warszawski. Kochanowicz-Mańk wchodzi w skład członków zarządu fundacji Lux Veritatis.
Jak czytamy na oficjalnej stronie fundacji: Fundacja Lux Veritatis powstała w 1998 roku. W ramach celów statutowych zajmuje się: działalnością naukową, polegającą między innymi na badaniu postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej; działalnością kulturoznawczą, w ramach której produkuje filmy i organizuje wydarzenia kulturalne; pobudzaniem krajowej twórczości audiowizualnej oraz upowszechnianiem edukacji religijnej i społecznej, w tym poprzez rozpowszechnianie programów telewizyjnych.