Andrzej Duda

i

Autor: PAWEŁ JASKÓŁKA/SUPER EXPRESS Andrzej Duda

Andrzej Duda wetuje lex TVN! Co dalej z kontrowersyjną ustawą?

2021-12-27 12:21

Andrzej Duda w poniedziałek 27 grudnia spotkał się w Pałacu Prezydenckim z mediami. Prezydent poruszył kwestie związane z ustawą medialną. Polki i Polacy są zaniepokojeni wolnością słowa i dalszego postępowania w tej sprawie. Według opinii publicznej wolność słowa w mediach jest zagrożona. Głowa państwa postanowiła podjąć stanowczą decyzję, która z całą pewnością nie spodoba się w rządzie.

- Święta Bożego Narodzenia były dla mnie nie tylko czasem spotkania rodzinnego, odpoczynku, chwili spokoju, ale także refleksji nad naszymi ważnymi sprawami państwowymi. Spędzały mi sen z powiek - rozpoczął Andrzej Duda. - Sprawa dotyczy nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która od okresu wakacyjnego wzbudzała bardzo duże dyskusje. Ja się kilkukrotnie wypowiadałem. W sierpniu 2021 roku mówiłem o naszych sojuszach, zobowiązaniach i o tym, że umów trzeba dotrzymywać. Łatwo się domyślić, że w ostatnim czasie, mając poważne zastrzeżenia co do przepisów tej nowelizacji, rozważałem dwa scenariusze. W obu przypadkach odmowę podpisania ustawy - skierowanie jej do TK lub ponownie do Sejmu. Jednym z argumentów, które były przeze mnie rozważane w trakcie analizy, była kwestia umowy międzynarodowej zawartej przez Polskę w 1990 roku. To traktat pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych. Rozważałem kwestię ochrony prawa własności, kwestię ochrony swobody działalności gospodarczej, kwestię ochrony interesów i kwestię tejże polsko-amerykańskiej umowy - mówił prezydent. 

Poniżej galeria zdjęć z protestów w obronie mediów w całej Polsce

Zobacz: Prof. Simon zdradza nam: Antyszczepionkowcy grożą moim wnukom śmiercią. To nie wszystko!

- Biorąc pod uwagę te okoliczności decyzja została podjęta. Odmawiam podpisania nowelizacji i kieruję ją do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wetuję ją.  Trzeba zrobić to na przyszłość, dobrze, w uporządkowany sposób, bez wrzutek legislacyjnych. Jeżeli zawarliśmy umowę, trzeba ją dotrzymać. Jeśli my tego nie będziemy robić, to inni też nie będą ich dotrzymywali. My jesteśmy honorowym państwem. Jak się umawiamy, to tego przestrzegamy - powiedział prezydent.

Sonda
Czy zgadzasz się z decyzją Andrzeja Dudy ws. lex TVN?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany