Pies

i

Autor: Instagram / patron_dsns Pies-saper ukraińskim bohaterem. Odznaczył go sam Zełenski!

Pies-saper ukraińskim bohaterem. Odznaczył go sam Zełenski!

2022-05-09 6:33

Wołodymyr Zełenski przyznał odznaczenie za ofiarną służbę psu-saperowi, który wraz ze swoim opiekunem uczestniczy w rozminowywaniu w obwodzie czernihowskim. Psiak w ostatnim czasie stał się gwiazdą internetu. W sieci pojawiły się filmiki, w których uczy dzieci i dorosłych , jakich zasad bezpieczeństwa powinni przestrzegać na terenach, gdzie znajdują się miny i przedmioty wybuchowe.

Odznaczenie przyjął z rąk prezydenta w imieniu Patrona jego właściciel i opiekun saper Mychajło Iljew. Podczas uroczystości był obecny premier Kanady Justin Trudeau, który w niedzielę przebywał z wizytą w Kijowie. Polityk osobiście zapoznał się z psem-bohaterem. 

- Przyznałem nagrodę psu saperowi Patronowi, który nie tylko pomaga neutralizować przedmioty wybuchowe, ale i uczy nasze dzieci zasad bezpieczeństwa tam, gdzie panuje zagrożenie minowe – powiedział Zełenski.

Patron (po polsku - Nabój) to piesek rasy Jack-Russel terier. W ostatnich miesiącach stał się znany na Ukrainie i poza jej granicami, bo uczestniczy w rozminowywaniu w obwodzie czernihowskim. Patron specjalizuje się w szukaniu min.

ZOBACZ TAKŻE: Wielki cios dla Putina! Ten mistrz Rosji był nadzieją dyktatora

- Jak znajdzie, zaczyna kopać. Potem dostaje smakołyk i do pracy wkracza saper – mówił jego opiekun portalowi Suspilne. 

Mychajło Iljew jest saperem ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie czernihowskim.

Pies-bohater uczy bezpieczeństwa dzieci i dorosłych

Piesek ma swój profil w Instagramie. Został również uwieczniony na muralu w Równym i na wielu dziecięcych rysunkach. Ratownicy stworzyli również filmiki edukacyjne, w których Patron instruuje dzieci i dorosłych, jakich zasad bezpieczeństwa powinni przestrzegać na terenach, gdzie znajdują się miny i przedmioty wybuchowe.

Jak podkreśla służba ds. sytuacji nadzwyczajnych, przedmioty wybuchowe na terenach, gdzie doszło do rosyjskich ostrzałów i walk, stanowią ogromne zagrożenie i problem, z którym saperzy będą walczyć jeszcze przez co najmniej kilka lat po zakończeniu wojny.

ZOBACZ TAKŻE: Głodujące zwierzęta z Chersonia pilnie potrzebują ratunku. Ponad 700 psów i kotów nie przetrwa tej wojny bez naszej pomocy

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Express Biedrzyckiej 06.05 (Ryszard Schnepf, Jakub Wiech, Kazimierz Krupa) Sedno Sprawy: Piotr Müller
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE