Sejm

i

Autor: Łukasz Błasikiewicz/Kancelaria Sejmu

Badanie wykonane dla "Super Expressu"

Pierwszy sondaż partyjny po ustawie o Komisji ds. badania wpływów Rosji. Ekspert tłumaczy wyniki

2023-05-31 16:54

Im bliżej jesiennych wyborów, tym bardziej gorąco robi się w polityce. Która partia ma aktualnie szanse na zwycięstwo? Sprawdził to Instytut Badań Pollster na zlecenie „SE”. Okazuje, że poparcie dla partii niewiele się zmienia. PiS jest wciąż na prowadzeniu (32,29 proc. głosów), a KO zajmuje pozycję numer dwa (27,72 proc.).

Jak Lex Tusk wpływa na poparcie dla partii?

W połowie maja liderzy PiS ogłosili ważny pomysł na przyciągnięcie wyborców: podwyższenie świadczenia 500 plus do 800 plus. Niedawno prezydent Andrzej Duda (51 l.) uchwalił zaś przeforsowaną przez PiS ustawę o komisji ds. badania wpływów Rosji, która – według opozycji - będzie ścigać przeciwników PiS. Jak te wydarzenia wpłynęły na poparcie dla partii politycznych?

„Super Express” najczęściej cytowaną gazetą w Polsce!

sondaż polityczny

i

Autor: SE sondaż polityczny

800 plus nie zadziałało

Z sondażu Instytutu Badań Pollster wynika, że na PiS chce aktualnie oddać głos 32,29 proc. Polaków (-1,7 punktu proc. od naszego ostatniego badania), a na KO (27,72 proc.), czyli tyle samo, co wcześniej. Niewielkie są też zmiany w poparciu dla pozostałych ugrupowań. Dlaczego? - Wpływ powołania komisji na wyniki sondaży poznamy dopiero za 2-3 tygodnie – tłumaczy politolog z UW prof. Rafał Chwedoruk (64 l.). - Natomiast już wiemy z pewnością, że ogłoszenie 800 plus niczego nie zmieniło. W realiach kryzysu gospodarczego spada nasz poziom solidarności społecznej – myślimy o sobie, a nie o najuboższych, którym pomaga 500 plus – dodaje ekspert. Badanie wykonano 30-31 maja na grupie 1006 dorosłych Polaków. 

PiS szuka chętnych do polowania na Tuska. Płaca? 16 tys. zł. Szef komisji zarobi jeszcze więcej

K. GAWKOWSKI: NIE MIAŁBYM PROBLEMU Z PREMIEREM TUSKIEM
Sonda
Czy ustawa ds. komisji badania rosyjskich wpływów w Polsce ma wyeliminować Donalda Tuska z wyborów?
Nasi Partnerzy polecają