Pierwszy ranking poparcia polityków po powrocie Tuska. Zmiany, zmiany, zmiany

2021-08-04 11:06

Portal StanPolityki.pl we współpracy z pracownią IBSP co miesiąc sprawdza bieżące poparcie dla najważniejszych polityków w naszym kraju. Właśnie opublikowane zostały lipcowe wyniki, które po raz pierwszy uwzględniały Donalda Tuska po jego powrocie na polską scenę polityczną. Tusk sprawił, że względem czerwca doszło do dużych zmian w zestawieniu!

Liderem rankingu, pomimo powrotu Donalda Tuska do Polski, pozostał jego partyjny kolega Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy uzyskał 33,8 proc. poparcia wśród uczestników badania. Z przytupem zadebiutował na liście były premier, który zajął drugie miejsce. Donalda Tuska popierało bowiem 30,44 proc. Kolejne dwa miejsca zajęli politycy Prawa i Sprawiedliwości. Na trzecim miejscu uplasował się prezydent Andrzej Duda (30,1 proc.), natomiast na czwartym premier Mateusz Morawiecki (26,8 proc.). Dość zaskakująco, dopiero na piątym miejscu pojawia się Szymon Hołownia z wynikiem 23,7%. W rankingu uwzględnieni ponadto byli:

  • Władysław Kosiniak-Kamysz: 15,50 proc.
  • Zbigniew Ziobro: 15,12 proc.
  • Jarosław Kaczyński: 14,04 proc.
  • Krzysztof Bosak: 10,17 proc.
  • Włodzimierz Czarzasty: 8,02 proc.
Express Biedrzyckiej - Szymon Hołownia: Tusk nie jest moim wrogiem, ale nie wskoczę mu na kolana

Jak czytamy "tym samym, jeśli spojrzeć na pozycję w rankingu, okazuje się, że wiele się zmieniło. Pozycja lidera wprawdzie pozostaje niezmieniona (minimalny spadek Rafała Trzaskowskiego o 0,17 p.p. Względem czerwcowego rankingu), lecz drugie miejsce, które wcześniej należało do Szymona Hołowni, zostało zajęte przez nowego w zestawieniu Donalda Tuska. Miejsce trzecie i czwarte nie zmieniło się (Andrzejowi Dudzie i Mateuszowi Morawieckiemu wzrosło odpowiednio o 4,7 i 3,5 p.p.), lecz to na piątym teraz pojawia się Szymon Hołownia (spadek o 5,1 p.p.), a Jarosław Kaczyński, który wcześniej mógł szczycić się tą pozycją został zepchnięty na ósmą pozycję (spadek o 3,7p.p.). Zmiana nastąpiła też na ostatnim miejscu. Włodzimierz Czarzasty (-4,4 p.p.) zastąpił tam Krzysztofa Bosaka (-1,9 p.p.)."

Badanie zostało przygotowane przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) na zlecenie portalu StanPolityki.pl. Badanie zrealizowano w dniach 21-23 lipca 2021 na próbie 1001 dorosłych Polaków metodą CATI - badanie telefoniczne.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE