Wniosek o usunięcie Brauna z Konfederacji
O tym, że do sądu partyjnego trafi wniosek o usunięcie Brauna z ugrupowania, informował w czwartek lider partii, marszałek Sejmu Krzysztof Bosak. Stało się to po tym, jak Braun ogłosił start w wyborach prezydenckich. Oficjalnym kandydatem Konfederacji jest poseł Sławomir Mentzen.
W piątek wieczorem poseł Pejo poinformował w rozmowie z PAP, że sąd partyjny zadecydował o skreśleniu Grzegorza Brauna z listy członków Konfederacji.
Mentzen mówił w czwartek, że "z pewnym zaskoczeniem" przyjęto w ugrupowaniu informację o starcie Brauna w wyborach prezydenckich, co - jak mówił - oznacza rozstanie się Brauna z Konfederacją.
"Faktem jest, że się rozstajemy. Od tego momentu będziemy działać politycznie osobno" - mówił Mentzen. Zapewnił przy tym, że Konfederacja "idzie dalej" i zachowuje jedność, będąc nadal "alternatywą dla dzisiejszego układu".
Braun w wyborach prezydenckich
W środę późnym wieczorem Braun poinformował w serwisie internetowym "Sprawki", że będzie kandydował w tegorocznych wyborach prezydenckich. Jak wówczas stwierdził, "Konfederacja Korony Polskiej (współtworzący Konfederację człon, którego Braun jest liderem - przyp. PAP) jest w pełni zdolna do odegrania ośrodka krystalizacji i odegrania roli narzędzia politycznego użytecznego dla znacznie szerzej pojmowanej polskiej prawicy".
Start w wyborach prezydenckich, które odbędą się 18 maja, zapowiedzieli: prezydent Warszawy, kandydat KO Rafał Trzaskowski; popierany przez PiS, prezes IPN Karol Nawrocki; marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia; poseł Sławomir Mentzen z Konfederacji, popierana przez Nową Lewicę wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat, poseł Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie, Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców i Grzegorz Braun z Konfederacji Korony Polskiej.