Partia Palikota chce wprowadzić sankcje wizowe dla... Amerykanów! WSZYSTKICH!

2014-03-26 18:23

Ameryka i Unia Europejska zastanawia się nad sankcjami wizowymi dla kolejnych Rosjan, tymczasem Twój Ruch proponuje... wprowadzić wizy dla Amerykanów! Wszystkich bez wyjątku!

Nie chodzi jednak o ukaranie ich postawy w związku z kryzysem wokół Krymu, a odwet - za to, że USA nie zniosły dotąd wiz dla Polaków!

My mamy wizy do USA

- Jeśli my mamy wizy do jakiegoś kraju, to też powinniśmy wprowadzić wizy dla obywateli jego kraju - powiedział Andrzej Rozenek, rzecznik Twojego Ruchu podczas konferencji pod Konsulatem USA w Krakowie. Partia zaczyna zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie.

- Mamy nadzieję, że zbierając podpisy pod obywatelskim projektem zmiany ustawy, skłonimy stronę amerykańską do tego, aby na poważnie zajęła się problemem wiz dla Polaków. Od lat słyszymy w tej sprawie obietnice kolejnych prezydentów USA. Na obietnicach to się zaczyna i kończy - mówił inny przedstawiciel Twojego Ruchu, Sławomir Kopyciński, cytowany przez portal gazeta.pl.

Zniosą nam wizy?

Czy to rzeczywiście pomoże? Decyzja w sprawie zniesienia wiz obywatelom konkretnego kraju leży w rękach Kongresu USA. Kolejne deklaracje kolejnych prezydentów o konieczności zniesienia wiz dla naszego kraju są więc miłe, ale niekoniecznie wiążące.

By Kongres USA zniósł wizy jakiemuś krajowi, musi on spełniać podstawowy warunek - liczba odrzuconych wniosków wizowych w ambasadach USA na terenie danego kraju nie może przekraczać 3 proc. W Polsce tymczasem ciągle odrzuca się dużo więcej wniosków...

Być może pomogłoby zwiększenie limitu odrzucanych wniosków? Ale tak już przecież było - kilka lat temu, gdy limit wynosił 10 proc. odmów, na ruch bezwizowy załapali się Czesi, Słowacy, czy Litwini. Dla Polski jednak nawet i to było za mało - liczba odmów zdecydowanie przekraczala bowiem 10 proc. (i ciągle przekracza).

Czy akcja Twojego Ruchu może pomóc? Czy rzeczywiście ruszy amerykańskich polityków?

- Nie chcemy nikomu zrobić na złość. Chcemy, żeby traktowali nas na równi z obywatelami innych państw UE i mieli identyczne standardy wobec nas, jak my wobec nich - tłumaczył poseł Sławomir Kopyciński z Twojego Ruchu.

Polub se.pl na Facebooku

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE