Koronawirus. Raport Ministerstwa Zdrowia

i

Autor: Pixabay Zdjęcie ilustracyjne. Ile jest nowych zakażeń w poniedziełek 11 kwietnia?

Ekspert wirusolog ostrzega: Pandemia zaatakuje po wakacjach

2022-07-11 5:15

Pandemia nie mija. Codziennie ponad tysiąc Polaków dowiaduje się, że cierpi przez COVID-19. Eksperci przewidują, że nowa fala pandemii zaatakuje po wakacjach. - Ogniska zakażeń są tam, gdzie huczne imprezy w Europie. Pandemia zaatakuje dwa tygodnie po powrocie Polaków z tych miejsc – prognozuje wirusolog, prof. Włodzimierz Gut (70 l.).

Chorych na COVID przybywa

Po raz pierwszy od wiosny przybywa chorych na COVID-19 w Europie. W Polsce liczba nowych zakażeń wynosi już ponad tysiąc dziennie, czyli tyle, ile było w końcu kwietnia. Minister zdrowia Adam Niedzielski (49 l.) nie widzi powodu do obaw, bo w szpitalach jest 450 pacjentów z covidem. – Powrót restrykcji nastąpi, gdy liczba hospitalizowanych przekroczy 5 tysięcy – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wirusolog nie ma wątpliwości: pandemia zaatakuje po wakacjach

Kiedy może nastąpić gwałtowne zwiększenie liczby zachorowań na koronawirusa, a w związku z tym zwiększenie zajętych łóżek przez pacjentów w szpitalach? Ekspert nie ma wątpliwości, że już po wakacjach możemy zauważać wzrost przypadków zachorowań: Ogniska zakażeń są tam, gdzie huczne imprezy w Europie. Pandemia zaatakuje dwa tygodnie po powrocie Polaków z tych miejsc, być może we wrześniu lub w październiku prognozuje wirusolog, prof. Włodzimierz Gut (70 l.).

Jak ochronić się przed zachorowaniem na COVID? Porady eksperta

Jak mamy się chronić przed wirusem? – Rekomendacje są cały czas, aby w okresach dużej mobilności, w tłoku, w autobusie, na lotniskach, należy nosić maseczki, nawet jeśli nie ma nakazu. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają objawy zakażeń dróg oddechowych. Zachęcam, aby mieć maseczkę pod ręką, aby założyć ją np. w urzędzie– radzi prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Omicron uderza najczęściej w seniorów i osoby wrażliwe. Być może nie grozi nam już zablokowanie szpitali przez chorych na COVID. – Omicron zmienił obraz epidemii, przypadki są krótsze, łagodniejsze, nie wymagają hospitalizacji, chorzy chorują w domu. To nie są przypadki raportowane – dodaje Zajkowska.

Wzrost zakażeń niepokoi Bolesława Piechę, posła PiS, lekarza ginekologa. Jego zdaniem pocieszający jest fakt, że odsetek chorych w szpitalach jest nadal niski, przypomina to sytuację podczas epidemii grypy. – Powinniśmy przygotować się do masowego testowania. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że ma odpowiednią liczbę testów, które jest w stanie rozdystrybuować i powrócić do darmowego testowania pacjentów – mówi Piecha.

Kiedy powinniśmy rozpocząć masowe testy? – Ja bym odczekał 1-2 tygodnie, aby zobaczyć dynamikę zakażeń w naszym kraju. Zwłaszcza w kontekście diagnoz lekarskich – rozpoznania choroby, przygotowania do testowania. Trzeba też przygotować miejsca w szpitalach dla chorych. Głęboko rozważone powinny być przez rząd przygotowania do powrotu maseczek w miejscach publicznych– dodaje Piecha.

CZYTAJ: Wrócą maseczki i masowe testowanie? "Obserwujemy dość duży wzrost zakażeń koronawirusem"

Sonda
Obawiasz się kolejnej falii pandemii koronawirusa?
Sedno Sprawy - Waldemar Kraska