najemnicy, Grupa Wagnera

i

Autor: pixabay.com

Grupa Wagnera

Otwarcie pierwszej siedziby grupy Wagnera. Gdzie się znajduje?

2022-11-05 10:18

Rosyjska prywatna firma wojskowa, znana jako grupa Wagnera, otworzyła w Petersburgu swoją pierwszą oficjalna siedzibę - poinformowała w piątek agencja AFP.

Grupa Wagnera otworzyła w Petersburgu swoją pierwszą oficjalną siedzibę

Jak podaje francuska agencja, rosyjski biznesmen Jewgienij Prigożyn, zwany "kucharzem Putina", który niedawno potwierdził, że założył tajną grupę Wagnera i wysłał jej żołnierzy do krajów Ameryki Łacińskiej, Afryki i Ukrainy, ogłosił otwarcie siedziby w komunikacie prasowym, opublikowanym na stronie internetowej jego firmy Concord.

Kwatera mieści się w kilkupiętrowym, przeszklonym budynku, zwieńczonym dużym białym napisem "Wagner". AFP zwraca uwagę, że otwarcie zbiegło się w czasie ze świętem narodowym Rosji, obchodzonym 4 listopada jako Dzień Jedności Narodowej.

Do czego została stworzona grupa Wagnera?

"Misją PMC Wagner Center jest zapewnienie komfortowych warunków do generowania nowych pomysłów na poprawę zdolności obronnych Rosji" – napisał Prigożin w komunikacie.

W zeszłym miesiącu Prigożyn położył kres wieloletnim pogłoskom, przyznając się do założenia grupy Wagnera, która od lat była podejrzewana o udział w realizacji ambicji Moskwy za granicą. Kreml zaprzeczał jakimkolwiek związkom z grupą. Niemniej jej dowódca był tam regularnie widywany na przyjęciach wydawanych przez Putina.

Sonda
Czy każdy powinien przejść szkolenie wojskowe?
Kmdr Maksymilian Dura: "Zawsze podkreślałem, że Rosji nie należy się bać, ale tolerować" [Express Biedrzyckiej]