To oszustwa finansowe i przestępstwo lichwy są zdaniem twórców kampanii głównymi problemami z zakresu bezpieczeństwa seniorów. Osoby starsze przede wszystkim muszą wiedzieć, że w przypadku, gdy padną ofiarami oszustwa, nie zostaną pozostawione samym sobą. – Osoby starsze są w centrum zainteresowania ministerstwa – zapewnia wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski (43 l.).
Seniorzy mogą ubiegać się o bezpłatne wsparcie w placówkach udzielających wsparcia dla osób pokrzywdzonych. W nich można uzyskać pomoc np. w przygotowaniu pisma. Z kolei w ramach Funduszu Sprawiedliwości można uzyskać porady prawne i psychologiczne, a także pomoc materialną. Ministerstwo sprawiedliwości uruchomiło także specjalną infolinię (Linia Pomocy Pokrzywdzonym 222 309 900).
ZOBACZ TEZ: Oszuści ukradli pieniądze na mój pogrzeb!
Celem kampanii „Bezpieczni 60+ jest przede wszystkim podniesienie stanu wiedzy osób starszych na temat czyhających na nich zagrożeń. To jak bowiem pokazuje przytoczona wcześniej historia pani Zofii, nie tylko znane oszustwa metodą na wnuczka, czy policjanta. Do seniorów trafi ponad pół miliona materiałów z poradami w formie broszur, czy gazet. Projekt jest realizowany przez Fundację Instytut Łukasiewicza.