Śledztwo może zniechęcić Rosjan do zbrodniczych działań

i

Autor: AP Śledztwo może zniechęcić Rosjan do zbrodniczych działań

Ostatni żyjący prokurator z Norymbergi: Chcę zobaczyć Putina za kratkami

2022-03-05 20:41

To możliwe, że prezydent Rosji Władimir Putin trafi do więzienia za zbrodnie na Ukrainie, chcę go zobaczyć za kratkami - powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Mirror" Benjamin Ferencz, ostatni żyjący prokurator Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze. Według Ferencza, śledztwo może zniechęcić Rosjan do zbrodniczych działań, ponieważ będą wiedzieli, że "społeczność międzynarodowa zamierza pociągnąć ich do odpowiedzialności".

"Zbrodnie dokonywane teraz na Ukrainie przez Rosję są hańbą dla ludzkości, ich sprawcy powinni ponieść karę za agresję, zbrodnie przeciwko ludzkości i zwykłe morderstwa. Im szybciej kryminaliści trafią do sądu, tym będę szczęśliwszy" - skomentował prokurator procesów norymberskich. Jak stwierdził Ferencz, odzyskał on wiarę w ukaranie winnych zbrodni na Ukrainie po tym, jak dowiedział się o środowej decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego o wysłaniu do ogarniętego wojną kraju śledczych ds. zbrodni wojennych. Według Ferencza, śledztwo może zniechęcić Rosjan do zbrodniczych działań, ponieważ będą wiedzieli, że "społeczność międzynarodowa zamierza pociągnąć ich do odpowiedzialności". 

Czytaj także: Putin ostro o sankcjach nałożonych na Rosję: Są jak wypowiedzenie wojny

Przypomnijmy, że Ukraina wniosła pozew przeciwko Rosji, która - jej zdaniem - propaguje fałszywe twierdzenie, że najechała Ukrainę, by zapobiec ludobójstwu. O złożeniu pozwu przeciwko Rosji poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Ukraina oficjalnie skierowała pozew przeciwko Rosji do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze. Żądamy pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zmanipulowanie pojęcia ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji" - poinformował Zełenski.

Zwracamy się do Trybunału o pilne nakazanie Rosji zakończenia działań wojskowych i spodziewamy się, że przesłuchania rozpoczną się już w następnym tygodniu" - dodał. Ukraina w pozwie wniosła o zarządzenie „środków tymczasowych” w celu ochrony Ukrainy. W wydanym oświadczeniu sąd potwierdził, że otrzymał skargę Ukrainy. Nie poinformował, kiedy sprawa zostanie rozpatrzona - powiedział Zełeński. 

Uchodźcy na polskiej granicy

Według najnowszych informacji, ministrowie sprawiedliwości państw UE poparli wszczęcie śledztwa przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze w sprawie zbrodni wojennych Rosji na terenie Ukrainy - powiedział w sobotę (5.03.2022 r.) wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karim Khan poinformował, że MTK wszczął śledztwo ws. zbrodni wojennych, które mogły być popełnione na Ukrainie. Potwierdził, że biuro otrzymało w tej sprawie listy polecające od 39 państw.

Sonda
Czy W. Putin trafi przed Trybunał w Hadze za zbrodnie wojenne?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany