Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Jakie flagi miał za plecami. Mocne walnięcie w Ziobrę [24.03.2022]

2022-03-24 16:06
Orędzie Prezydenta Andrzeja Dudy
Autor: JAKUB SZYMCZUK/ KPRM Orędzie Prezydenta Andrzeja Dudy

Wojna na Ukrainie trwa już od miesiąca. Pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie do narodu. Dziś (24.03.2022) prezydent wystąpił kolejny raz. Punktualnie o godzinie 20:00 w telewizji wyemitowane zostało orędzie prezydenta. Polityk stanął na tle flag: Polski, UE i NATO co może być bardzo znaczące dla Zbigniewa Ziobry ministra sprawiedliwości, który dziś w Sejmie ostro zaatakował UE.

Wojna na Ukrainie została rozpętana w nocy ze środy 23.02. 2022 na czwartek 24.02.2022. To wówczas rosyjski prezydent Władimir Putin powiadomił w swoim telewizyjnym wystąpieniu o rozpoczęciu "specjalnej operacji w Donbasie". Minął właśnie miesiąc od tamtej nocy, wojna trwa, a sytuacja na Ukrainie jest dramatyczna. Cały świat patrzy na to, co dzieje się na Ukrainie. W czwartek 24.03 w  Brukseli rozpoczął się nadzwyczajny szczyt NATO z udziałem prezydenta USA Joe Bidena. Po szczycie zaplanowane zostało spotkanie przywódców państw bałtyckich. W piątek 25 marca, Joe Biden przyleci do Polski, by dzień później spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą i rozmawiać o sprawach Ukrainy. Na dzień przed przylotem amerykańskiego przywódcy do Polski, prezydent Duda wygłosił orędzie.  

Przeczytaj: Rosja ZARAZ zaatakuje na Bałtyku?! Straszne wiadomości. "To mroczny okres"

Prezydent w swoim wystąpieniu podkreślił znaczącą rolę Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa i gospodarki Polski. "Widzimy, jak ważna jest obecność i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Europie. Bezpieczna Polska i Europa potrzebują więcej Ameryki, zarówno w wymiarze wojskowym jak i gospodarczym. Obecność prezydenta Ameryki w tym trudnym czasie to niezwykle ważny sygnał, potwierdzający strategiczne relacje.  Sojusz polsko-amerykański jest silny ponieważ zbudowany jest na wspólnie wyznawanych wartościach: wolności i demokracji."- mówił w orędziu Duda. 

Konsekwentnie zabiegam na arenie międzynarodowej o wzmacnianie bezpieczeństwa Polski, a także o jeszcze większe wsparcie dla walczącej Ukrainy. W naszym interesie jest budowanie jak najsilniejszych więzi polsko–amerykańskich Widzimy, jak ważna jest obecność i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Europie. Bezpieczna Polska i Europa potrzebują więcej Ameryki, zarówno w wymiarze wojskowym jak i gospodarczym. Nowa koncepcja NATO musi uwzględniać zmiany, które wywołała rosyjska agresja na Ukrainę — zaznaczył  prezydent Andrzej Duda. 

Potrzebne jest jeszcze większe zaangażowanie Sojuszu w naszym regionie-zarówno jeśli chodzi o żołnierzy jak i infrastrukturę. Dzisiejszy szczyt NATO to kolejny krok wzmacniający wschodnią flankę sojuszu - mówił prezydent. I dodaje  "Świat z podziwem patrzy na to jak Polska, jak miliony Polaków, zaangażowały się w pomoc uchodźcom. Przywódcy państw i międzynarodowych organizacji, z którymi rozmawiam wyrażają wielkie uznanie dla naszej postawy i dziękują za to, co robimy. Polska przyjęła przez ostatni miesiąc więcej uchodźców, niż trafiło do całej Unii Europejskiej w trakcie kryzysu migracyjnego w 2015 roku. Jako państwo i społeczeństwo wspaniale zdajemy egzamin z prawdziwej solidarności - zakonczył przemówienie. 

Prezydent przemówił na tle flag: Polski, UE i NATO. To wyraźny sygnał dla posłów, którzy dziś debatowali nad praworządnością i zmianą przepisów zaproponowaną przez prezydenta Andrzeja Dudą. W kontrze do wystąpienia prezydenta na tle flag wybrzmiewają wypowiedzi Zbigniewa Ziobry ministra sprawiedliwości, który w Sejmie powiedział:

"To nie jest spór o praworządność w Polsce, to jest spór o suwerenność - powiedział w czwartek szef MS Zbigniew Ziobro podczas sejmowej debaty nad projektami zmian w Sądzie Najwyższym. Przekonywał, że Polska musi mieć takie same prawa dotyczące kształtowania ustroju sądownictwa jak inne państwa UE."

Sonda
Czy boisz się, że Putin zaatakuje państwa NATO?
ppłk Krzysztof Przepiórka: Rosyjski okręt tonie. Putin chce przetestować art. 5 NATO [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE