Sejm

i

Autor: twitter.com Sejm

Opozycja ma szansę przejąć władzę! W jakiej formule poradziłaby sobie najlepiej?

2022-05-09 8:22

Notowania PiS rosną, ale biorąc pod uwagę podział mandatów, partia Jarosława Kaczyńskiego traci władzę niezależnie od tego, w jakiej formule opozycja startuje w wyborach parlamentarnych – wynika z trzech badań preferencji wyborczych wykonanych przez United Surveys dla DGP i RMF FM. Zobacz wyniki najnowszego sondażu wyborczego!

"Dziennik Gazeta Prawna” pokazuje w poniedziałkowym wydaniu jednoznaczne symulacje. Dla opozycji najkorzystniejszy jest wariant dwóch bloków - Lewicy z KO oraz Polski 2050 z PSL - dający im perspektywę 242 miejsc w Sejmie przy 203 mandatach dla Zjednoczonej Prawicy i 15 dla Konfederacji.

Wariant dwóch opozycyjnych list nie pasuje jednak - jak zauważa "DGP" - Platformie Obywatelskiej, która obawia się rywalizacji o ten sam elektorat. Jednemu blokowi (w tym wariancie opozycja może liczyć na 234 mandaty przy 217 dla ZP) sprzeciwiają się natomiast ludowcy.

- Kto dużo obejmuje, ten mało ściska - tak pomysł jednej listy komentuje na łamach "DGP” socjolog polityki Jarosław Flis. Z kolei zbudowanie dwóch bloków jest, jego zdaniem, o tyle utrudnione, że PO chciałaby być w obu, natomiast pozostali uczestnicy woleliby Platformę wypchnąć do "tego drugiego” bloku.

38-proc. poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości 

W najnowszym sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM Zjednoczona Prawica może liczyć na prawie 38 proc. poparcia – to oznacza wzrost o ponad 3 pkt proc. od poprzedniego badania z 18–19 marca. Notowania największego konkurenta PiS, czyli Koalicji Obywatelskiej, utrzymują się względnie na stałym poziomie (23 proc. w marcu, 25 proc. teraz). Na podium wchodzi Lewica, która z ponad 10-proc. wynikiem wyprzedza Polskę 2050 Szymona Hołowni.

Sondaż przeprowadzono w dniach 2-4 maja na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo.

ZOBACZ TAKŻE: Tusk i Kaczyński na emeryturę? Sondaż nie pozostawia złudzeń

Sonda
Czy trzecia kadencja PiS byłaby katastrofą dla Polski?
Express Biedrzyckiej 06.05 (Ryszard Schnepf, Jakub Wiech, Kazimierz Krupa) Sedno Sprawy: Piotr Müller
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany