Szokują zarówno ceny polskich plonów – truskawek, czy ziemniaków, jak również tych importowanych. Niechlubnymi bohaterkami ostatnich dni są czereśnie, których ceny za kilogram sięgają 70 zł! Kogo na to stać – aż chciałoby się zapytać!
ZOBACZ TEŻ: Inflacja powoli spada, ale ceny nadal pozostają wyższe
Emeryci, odwiedzając targowiska, łapią się za głowę. - To przechodzi ludzkie pojęcie gdy patrzy się na ceny warzyw i owoców. W porównaniu do ubiegłych lat poszły w górę od stu do dwustu procent. Nie zawsze jest mnie stać, by kupić nowalijki. Z niewielkiej emerytury muszę przeliczać każdy grosz, żeby związać koniec z końcem – mówi smutno pan Piotr Sienicki (65 l.), emeryt z Siedlec (woj. mazowieckie). A przecież świeże, młode owoce i warzywa to samo zdrowie!
ZOBACZ TEŻ: WIELKI problem uczestnika programu „Rolnik szuka żony”. DRŻY ze strachu
Niewykluczone jednak, że do drożyzny na bazarach musimy się przyzwyczaić. Winna temu jest nie tylko pogoda – przymrozki wiosenne oraz susza, ale i epidemia koronawirusa. Z nią wszak związane jest zamknięcie granic. - Jeśli chodzi o utrzymanie się wysokich cen, wszystko zależy od tego, czy ze Wschodu, z Ukrainy przyjadą do nas pracownicy do zbiorów. Jeżeli nie przyjadą, albo będzie ich tyle, ile obecnie, to trzeba się do tych bardzo wysokich cen przygotować. Produktu będzie mało i rynek wymusi wyższe ceny. To problem nie tylko Polski, ale też na przykład Hiszpanii. Stąd tak drogie czereśnie, pochodzące z południa Europy – mówi nam Mirosław Maliszewski (52 l.), prezes Związku Sadowników RP.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj
Ceny 2020
Polskie ziemniaki młode (1 kg) – 10 zł
Jabłka (1 kg) – 5 zł
Papryka (1 kg) – 19 zł
Czereśnie importowane (1 kg) – 70 zł
Truskawki polskie (1 kg) – 25 zł
Ogórki gruntowe (1 kg) – 7 zł
Bób wczesny (0,5 kg) – 25 zł