Pomnik Witolda Pileckiego odsłonięty w Warszawie 13 maja 2017 roku ma postać jasnej sześciennej bryły z granitu i betonu, która pęka, a ze szczeliny wyłania się postać bohatera w mundurze i rogatywce. Ma to symbolizować zdobycie upragnionej wolności i niepodległości. Uroczystości odsłonięcia pomnika Pileckiego odbyły się w 116 rocznicę urodzin rotmistrza. Monument znajduje się po północnej stronie pasa dzielącego jezdnie al. Wojska Polskiego u zbiegu z ul. Bitwy pod Rokitną na Żoliborzu.
Lokalizacja pomnika Pileckiego nawiązuje do miejsca, w którym rotmistrz Pilecki w 1940 r. dołączył do łapanki, by znaleźć się wśród osób wiezionych do obozu koncentracyjnego. Poza tym znajduje się w pobliżu domu bohatera. Pomnik powstał w wyniku uchwały Rady Warszawy z marca 2014 r., która poparła inicjatywę Stowarzyszenia Młodzi dla Polski. Stołeczny Ratusz ogłosił konkurs na projekt, na który wpłynęły 42 prace. Zwyciężyła rzeźba autorstwa Jacka Kicińskiego i Rafała Stachowicza. Koszt monumentu to blisko 1,4 mln zł.
Na uroczystości odsłonięcia pomnika Pileckiego zapraszali: Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy oraz rodzina bohatera, na czele z Zofią Pilecką-Optułowicz, córką rotmistrza.
ZOBACZ: Gliński ŚWIADKIEM na ślubie Pileckiego
Odsłonięto pomnik rtm. Witolda Pileckiego, przed którym @JanKasprzyk złożył kwiaty. pic.twitter.com/lVbXCrYMSS
— UdSKiOR (@Kombatanci) 13 maja 2017