Koronawirus covid pandemia szczepienia

i

Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS Koronawirus covid pandemia szczepienia

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Minister zdradził, która grupa zawodowa ma być następna

2021-12-29 13:25

Z trzech grup zawodowych, które miały być objęte obowiązkowymi szczepieniami, udało się ministerstwu zdrowia przeforsować pomysł szczepienia medyków. Wciąż nie wiadomo co z nauczycielami i służbami mundurowymi. Tymczasem rządzący już myślą o kolejnej grupie zawodowej, której przedstawiciele powinni się obowiązkowo zaszczepić.

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 wciąż budzą duże kontrowersje. Na razie rządzący zdecydowali się, że objęte nimi będą osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny. Do 1 marca 2022 roku muszą oni zaszczepić się w pełni przeciw koronawirusowi.

Przypomnijmy, że minister zdrowia Adam Niedzielski pierwotnie ogłosił, że w tym terminie zaszczepić się będą musieli również nauczyciele i służby mundurowe. Szybko okazało się jednak, że w samym rządzie nie ma na to zgody. Tymczasem wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który we wtorek (28 grudnia) był gościem Polsatu News, powiedział, że rozmowy w tej sprawie się toczą m.in. między resortami zdrowia, MSWiA i edukacji. - Myślę, że jakieś decyzje w najbliższym czasie zapadną – stwierdził.

Pytany o deklaracje szefa MEiN Przemysława Czarnka, który mówi, że nie jestem zwolennikiem obowiązkowych szczepień, również wśród nauczycieli, Kraska stwierdził, że „wybór jest między zdrowiem i życiem a nauką”. - Myślę, że jakiś wspólny kompromis wypracujemy – oznajmił.

Wojna w rządzie o szczepienia. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ.

Express Biedrzyckiej - Paulina Hennig-Kloska: Obowiązkowe szczepienia dla seniorów

Nie ma więc wciąż żadnej decyzji w sprawie nauczycieli i służb mundurowych, ale ministerstwo zdrowia już myśli o kolejnej grupie zawodowej, która miałaby być objęta obowiązkowymi szczepieniami. - Pomyślałbym jeszcze także o administracji, bo tam też kontakt z petentem, klientem, jest duży – dodał Kraska.

Tradycyjnie już wiceminister ocenił, że obowiązujące obostrzenia są wystarczające na chwilę obecną, ale warunkiem jest ich respektowanie.

Kraska przypomniał, że 5 stycznia planowane jest wysłuchanie publiczne dotyczące ustawy dającej pracodawcy możliwość weryfikacji paszportów covidowych i testowania pracowników. - Myślę, że to będzie ten moment kiedy razem ustosunkujemy się do wszystkich opinii. Myślę, że po jednej stronie będą zwolennicy tego projektu m.in. pracodawcy (…), a z drugiej przeciwnicy – powiedział. Na pytanie, czy ustawa znajdzie poparcie większości Kraska, odparł: "mam nadzieję, że tak".

Sonda
Czy szczepienia na koronawirusa powinny być obowiązkowe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE