Obostrzenia w grudniu 2021. Minister Niedzielski zdradził konkrety

i

Autor: ART SERVICE, SHUTTERSTOCK

Obostrzenia grudzień 2021. Minister Niedzielski: zakaz lotów, obowiązkowa kwarantanna i zwiększone limity osób [1.12.2021]

2021-12-01 10:03

Szczyt czwartej fali koronawirusa plus nowa mutacja omikron – z tym będziemy się zmagać w najbliższym czasie. Minister zdrowia Adam Niedzielski nie pozostawia złudzeń: od 1 grudnia rząd wprowadza nowe obostrzenia. Wśród nich zakaz lotów do 7 krajów Afryki i zwiększone limity osób.

Nowe obostrzenia od 1 do 17 grudnia 2021 [aktualizacja 29 listopada 2021 godz. 14.15]

Minister Niedzielski oficjalnie ogłosił wprowadzenie nowych obostrzeń w ramach "alertowego pakietu obostrzeń". Nowe obostrzenia mają obowiązywać od 1 do 17 grudnia 2021. Będą się na niego składały dwa elementy. Pierwsze obostrzenia będą dotyczyły uszczelnienia granic. Wprowadzony zostanie zakaz lotów do 7 krajów Afryki południowej: RPA, Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namibia, Eswatini. Nastąpi także zmiana zasad dla osób, które podróżują do Polski z krajów poza Schengen: wydłużenie kwarantanny do 14 dnia (wcześniej 10 dni) - zwolnienie z tej kwarantanny dopiero od 8 dnia, po wykonaniu testu PCR. Minister Niedzielski ostrzega jednak, że jeśli sytuacja będzie się pogarszać, to te obostrzenia mogą zostać rozszerzone także na kraje strefy Schengen.

Nowe obostrzenia: limit osób od 1 grudnia 2021

Minister Niedzielski zapowiedział także nowe obostrzenia dotyczące limitów osób - w kulturze, gastronomii zostaną zmniejszone do 50% (wcześniej 75%). Nie wliczane w to będą osoby zaszczepione. Ponadto, zmieniony zostanie limit ze 150 do 100 osób na imprezach rodzinnych, dyskotekach, weselach, itd. Na wydarzeniach sportowych limit osób zostaje obniżony z 500 do 250 osób.

Przeczytaj także: Adam Niedzielski o wariancie Omikron: "Game changer". Nowe obostrzenia od 1 grudnia 2021

Obostrzenia w grudniu 2021

Eksperci nie mają złudzeń. Wchodzimy właśnie w szczyt czwartej fali koronawirusa. Na domiar złego coraz bliżej granic Polski potwierdzane są przypadki nowej mutacji COVID-19, czyli wariantu omikron. Polskie władze do tej pory bardzo niemrawo reagowało na dynamicznie zmieniającą się sytuację – rosnące statystyki zarówno nowych przypadków koronawirusa, jak i zgonów. Wkrótce ma się to zmienić. Minister zdrowia Adam Niedzielski w programie „Sedna Sprawy” nie pozostawił wątpliwości. Czekają nas nowe obostrzenia.

Nowy wariant koronawirusa. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ. 

Nowe obostrzenia w grudniu?

Jakie czekają nas obostrzenia? Minister na razie nie chce zdradzać szczegółów. - W tej chwili nie potrafię powiedzieć. Na pewno jakaś decyzja dotycząca takiego alertowego postawienia sprawy, pakietu, który będzie odpowiedzią na nowe ryzyko w postaci omikrona – powiedział Adam Niedzielski.

Minister przyznał, że jest zwolennikiem przepisów dotyczących weryfikacji szczepień w miejscu pracy. O szczegółach nie chciał mówić przed sztabem kryzysowym, który został zaplanowany na poniedziałek (29 listopada) na godz. 11. 

- Raczej myślimy o takich drobnych ruchach, które będą wyraźnym sygnałem, wyraźnym alertem mówiącym, że rośnie ryzyko – powiedział.

Super Raport 29.09 (Goście: Krzysztof Śmiszek - Nowa Lewica, Krzysztof Brejza - senator KO) Sedno Sprawy: Adam Niedzielski

Co Polacy sądzą o obostrzeniach?

Co Polacy sądzą o wprowadzaniu nowych obostrzeń dla niezaszczepionych? Z sondażu przeprowadzonego dla „Super Expressu” jasno wynika, że opinie na temat obostrzeń są wyjątkowo podzielone: 48 proc. respondentów popiera taki pomysł, 47 proc. - nie. Zdania na ten temat nie ma 5 proc. badanych. Co ciekawe, osoby w pełni zaszczepionych w naszym kraju to 53,5 proc. populacji, co oznacza, że nie każdy z nich popiera wprowadzenie dodatkowych obostrzeń dla tych, którzy tego nie zrobili. 

Sonda
Czy powinny zostać wprowadzone obostrzenia?