Wirus na Wigilii

i

Autor: SHUTTERSTOCK Wirus na Wigilii

Obostrzenia na Boże Narodzenie. Będzie kwarantanna przez omikron? Co z powrotami na święta?

2021-11-29 10:14

Czwarta fala koronawirusa rozpędza się, niebawem przewidywany jest szczyt zachorowań. Do tego coraz groźniejszy jest nowa mutacja wirusa, czyli wariant omikron. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapytany o zmiany w obostrzeniach przyznał, że chce uszczelnienia granic od początku grudnia. Może się to wiązać z kwarantanną dla osób, które przyjadą z krajów, gdzie odnotowano mutację omikron. Jakie obostrzenia mogą obowiązywać na Boże Narodzenie 2021?

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany w "Sednie Sprawy" w kontekście pojawienia się nowej mutacji omikron o ewentualne obostrzenia, które mogą się pojawić, przyznał, że sytuacja jest poważna. - Mamy przeciętną liczbę zakażeń na poziomie 23 tys. Szpitale są obłożone, musimy likwidować normalne miejsca leczenia, otwierać łóżka covidowe - powiedział szef resortu zdrowia. Niedzielski dodał, że chce przedyskutować temat uszczelnienia granic właśnie w kontekście mutacji onikron, jego zdanie taka decyzja musi zostać podjęta. - To jest oczywiste, że musi być podjęta decyzja dotycząca uszczelnienia granic. Ja zresztą w trakcie weekendu, prowadząc takie intensywne konsultacje rozmawiałem między innymi z Głównym Inspektorem Sanitarnym o tym żeby już od razu inspektorzy we wszystkich inspekcjach Sanepidu w prowadzonych wywiadach uwzględniali element czy nie ma jakiegoś kontaktu z osobami pochodzącymi z regionu Afryki Południowej. 

Nowe obostrzenia. Kwarantanna po przyjeździe do Polski

Co to oznacza? Minister przyznał, że osoby, które przyjeżdżają z krajów, w których odnotowana została ta mutacja koronawirusa, będą musiały przejść kwarantannę, a pełna lista takich krajów jest opracowywana. - Na pewno będziemy chcieli kwarantannować osoby, które przyjeżdżają z krajów gdzie jest odnotowany wirus. Test będzie wyłączał z tej kwarantanny, ale do tej pory stosowaliśmy takie rozwiązanie, że dopiero po 7 dniu ten test mógł być wykonany, bo taka jest charakterystyka przebiegu covidu, że to ujawnienie się wirusa jest   z cała pewnością po 7 dniach dopiero możliwe. Teraz też będziemy raczej stosowali to rozwiązanie,  że szczepienia też zwalniają choć nie do końca wiemy, jaka jest dokładnie interakcja tych szczepień z nową mutacją. 

Obostrzenia na Boże Narodzenie. Będzie kwarantanna przez omikron? Co z powrotami na święta?

Niedzielski podkreślił, że z kwarantanny będzie zwalniał negatywny test na koronawirusa oraz szczepienie przeciw COVID, "chociaż nie do końca wiemy, jaka jest interakcja szczepień z nową mutacją", zaznaczył. Kiedy można spodziewać się wprowadzenia kwarantanny? Czy nastąpi to już w grudniu, a co za ty idzie, przed Bożym Narodzeniem, gdy więcej osób podróżuje? - Trzeba działać bardzo pilnie, dlatego uszczelnienie granicy będzie od początku grudnia - podkreślił minister zdrowia. 

CZYTJ>>>Nie zaszczepiłeś się? Uważaj! Ministerstwo Zdrowia zajmie się sceptykami. Decyzja zapadła

Sonda
Czy obawiasz się wariantu koronawirusa: omikron?