Katastrofa smoleńska

Obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Premier złożył kwiaty pod pomnikiem

2023-04-16 9:48

16 kwietnia 2023 roku rozpoczęły się uroczyste obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W tym roku obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej zostały przeniesione z 10 kwietnia, który wypadł w Święta Wielkanocne, na niedzielę 16 kwietnia. Prezydent Andrzej Duda weźmie udział we mszy św. w intencji ofiar katastrofy. Prezes PiS Jarosław Kaczyńskich o godz. 21 będzie przemawiał przed Pałacem Prezydenckim. Premier Mateusz Morawiecki złożył w niedzielę rano kwiaty pod tablicami w KPRM upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej.

Premier Mateusz Morawiecki złożył w niedzielę rano kwiaty pod tablicami w KPRM upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej. Szef rządu - w ramach obchodów 13. rocznicy katastrofy - złoży również kwiaty m.in. przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar na wojskowych Powązkach.

W tym roku obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej zostały przeniesione z 10 kwietnia, który wypadł w Święta Wielkanocne, na niedzielę, 16 kwietnia.

Obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Premier złożył kwiaty pod pomnikiem

W niedzielę rano premier Morawiecki złożył kwiaty pod tablicami w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, upamiętniającymi ofiary katastrofy smoleńskiej.

O godz. 9.00 - jak informował CIR - szef rządu weźmie udział w uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego. Z kolei o godz. 10.40 premier złoży kwiaty i zapali znicze przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Później Mateusz Morawiecki odwiedzi również groby ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Bródnowskim, w Świątyni Opatrzności Bożej oraz na Cmentarzach Parafialnych w Grabowie i w Pyrach.

Katastrofa smoleńska. Apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim

Apel Pamięci rozpoczął się w niedzielę ok. godz. 9. Uczestniczyli w nim przedstawiciele rodzin katastrofy smoleńskiej oraz przedstawiciele rządu i politycy, m.in. Jarosław Kaczyński, prezes PiS, Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, Henryk Kowalczyk, wicepremier, Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Przed Pałacem Prezydenckim ustawiono zdjęcie pary prezydenckiej: Lecha i Marii Kaczyńskich; po bokach umieszczono biało-czerwone flagi, a na chodniku ułożono ze zniczy przepołowiony krzyż. Apelowi, który rozpoczął się od hymnu narodowego, towarzyszyła asysta wojskowa; następnie odczytano nazwiska ofiar tragedii smoleńskiej, odmówiono modlitwę.

Katastrofa smoleńska. Pokazy filmowe, koncerty i Marsz Pamięci

Przez cały dzień przewidziane są pokazy filmowe i koncerty przed Pałacem Prezydenckim.

O godz. 19 z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar katastrofy.

Po mszy zaplanowany jest Marsz Pamięci z katedry pod Pałac Prezydencki. O godz. 21 przed Pałacem Prezydenckim przewidziane jest wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

10 kwietnia 2010 r. Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Sonda
Czy weźmiesz udział w obchodach 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej?