Nuklearne ćwiczenia tuż przy granicy z Polską. Rosjanie testowali pociski

i

Autor: EASTNEWS Rosjanie testowali pociski rakietowe w obwodzie kaliningradzkim, graniczącym z Polską.

Nuklearne ćwiczenia przy granicy z Polską! Rosjanie testowali pociski

2022-05-27 18:43

Powołując się na biuro prasowe rosyjskiej floty, dziennikarze The Moscow Times poinformowali, że Rosjanie ćwiczą taktyczne użycie broni nuklearnej tuż przy granicy z Polską, na jednym z poligonów w Kaliningradzie. Jednostki rakietowe Floty Bałtyckiej przeprowadziły ćwiczenia przy pomocy pocisków rakietowych Iskander w czwartek (26 maja). Pociski mają tak duży zasięg, że zagrożone mogą się czuć nie tylko Polska i Ukraina, ale także m.in. Szwecja czy Niemcy.

Ćwiczenia nuklearne Rosji w obwodzie kaliningradzkim

Rosjanie przeprowadzili ćwiczenia na jednym z poligonów w obwodzie kaliningradzkim, czyli tuż przy granicy z Polską i Unią Europejską. Iskandery mogą wystrzeliwać pociski manewrujące i balistyczne, które mogą być uzbrojone w głowicę nuklearną. W ramach ćwiczeń przeprowadzono "wystrzelenia grupowe". Jak podaje biuro prasowe Floty Bałtyckiej, "trenowano również przeładunek pocisków na wyrzutnie samobieżne z dalszym skrytym przemarszem na stanowiska bojowe".

Pociski wystrzelone z Kaliningradu mogą zagrozić nawet Niemcom

Dzięki zasięgowi Iskanderów, który deklarowany jest na 500 km, pociski wystrzelone z obwodu kaliningradzkiego mogą dosięgnąć nie tylko Polskę, ale także inne kraje bałtyckie, zachodnią Ukrainę, część Szwecji, a nawet wschodnią część Niemiec, w tym m.in. Berlin. Jeszcze bardziej niepokojące są oceny Amerykanów. Ich zdaniem jeden z pocisków z serii 9M729 jest w stanie zagrozić nawet krajom Europy Zachodniej.

Rosjanie regularnie ćwiczą z użyciem Iskanderów

To nie pierwsze majowe ćwiczenia z użyciem Iskanderów w obwodzie kaliningradzkim. Na początku miesiąca Ministerstwo Obrony poinformowało o pojedynczych i grupowych wystrzałach przeciwko lotniskom i stanowiskom dowodzenia, które "naśladowały wroga".

Następnie myśliwce rakietowe wykonały ukryty manewr. Wszystko po to, żeby przećwiczyć wycofanie Iskanderów przed uderzeniem odwetowym. Plan ćwiczeń zakłada, że mógłby to być atakiem jądrowym. Po wystrzeleniu okręty Floty Bałtyckiej ćwiczyły - jak podaje - The Moscow Times - "w warunkach skażenia radiacyjnego i chemicznego".

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wielka operacja na krążowniku Moskwa. Rosjanie wywożą zwłoki i tajne dokumenty!

Źródło: The Moscow Times / Radio Zet

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Express Biedrzyckiej - Ryszard Schnepf: Służby i wojsko wreszcie przestaną słuchać Putina
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE