Nowy sondaż. Polacy chcą KAR za brak maseczki. Kontrowersyjny powrót do szkół

2020-08-11 7:51
30 000 kary za zakupy bez maseczki
Autor: Shutterstock 30 000 kary za zakupy bez maseczki

Polacy nie mają wątpliwości: na osoby, które lekceważą przykaz zakładania maseczki ochronnej maseczki ochronnej w sklepach i w komunikacji publicznej powinny być nakładane kary! Tak w najnowszym sondażu przygotowanym przez United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM odpowiedziała zdecydowana większość, gdyż aż 80 proc. ankietowanych. Znacznie bardziej kontrowersyjne wydaje się być natomiast kwestia powrotu do szkół 1 września, jaką proponuje rząd. W tym temacie zdania się zdecydowanie bardziej podzielone.

Polacy są doskonale świadomi zagrożeń związanych z pandemią koronawirusa i znają aktualne zalecenia i obostrzenia, które obowiązują w ich miejscu zamieszkania? Według wyników badania, jak najbardziej. Ponad 92 proc. uczestników badania stwierdziło, że zna aktualne rygory, natomiast do niewiedzy w tej kwestii przyznało się jedynie 7,5 proc. respondentów. Samej infekcji obawia się 67,2 proc. badanych, w przeciwieństwie do 30,8 proc. respondentów, którzy takowego strachu nie odczuwają.

Mogłoby się wydawać, patrząc m.in. na zdjęcia z różnych części Polski, że nie jesteśmy aż tak zdyscyplinowani w kwestii noszenia maseczek ochronnych. Tymczasem w badaniu 95 proc. ankietowanych jasno stwierdziło, że zawsze zakłada maseczkę w sklepie i komunikacji publicznej. Jedynie 5 proc. respondentów przyznało, że nie jest to u nich regułą. Co więcej, aż 80,5 proc. badanych odpowiedziało pozytywnie na pytanie o kary za brak maseczki w sklepach i komunikacji publicznej. Sprzeciwia się im natomiast 18,4 proc. respondentów.

Drugą kwestią poruszoną w sondażu był powrót dzieci do szkół już 1 września. Rząd zdecydował, że nie nałoży na placówki oświatowe nadzwyczajnych obowiązków – poza przestrzeganiem higieny, wietrzeniem pomieszczeń czy zmianą organizacji zajęć (nie będzie więc obowiązywał przykaz noszenia maseczki ochronnej). - Zapytaliśmy Polaków, jak oceniają takie podejście rządzących. Okazuje się, że 51 proc. badanych ocenia je raczej źle lub zdecydowanie źle. Otwarcie szkół od września popiera tylko ok. 36 proc., zaś zdania nie ma 13 proc. - napisano w gazecie.

Marcin Duma z United Surveys ocenił: - Pamiętam badania dotyczące ocen różnych etapów odmrażania. Wynikało z nich, że powrót dzieci do szkół był ostatnią rzeczą, jaką badani dopuszczali w całej kolejności tego odmrażania. Stoi za tym przekonanie, że życie i zdrowie dzieci może być zagrożone.

Badanie zostało przeprowadzone 6 sierpnia na próbie 1100 osób.

Sonda
Chcesz wrócić do szkoły po wakacjach 2020?
1 września dzieci wrócą do szkół? "Polska jest bardzo słabo przygotowana"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE