Jarosław Kaczyński w sejmie

i

Autor: East News

Nowy sondaż partyjny. Paradoks w PiS! Z jednej strony radość, z drugiej klęska i rozpacz

2021-04-30 9:14

Nowy sondaż poparcia partyjnego może wprawić w duże skonfundowanie władze Prawa i Sprawiedliwości. O ile ugrupowanie zaczęło odrabiać straty i osiągnęło lepszy wynik niż w poprzednim badaniu, o tyle jedna z odnotowanych, bardzo ważnych statystyk jest wprost katastrofalna dla partii Jarosława Kaczyńskiego. W Prawie i Sprawiedliwości naprawdę mają się nad czym zastanawiać...

Z zakończonego raptem 28 kwietnia sondażu, jaki pracownia Ipsos przeprowadziła dla portalu OKO.press, wynika że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zaczyna ponownie zyskiwać tendencję rosnącą. Jak czytamy w analizie, "opinia publiczna zapomina powoli o jesiennym blamażu władzy - decyzji TK zakazującej (de facto) całkowicie aborcji i ogromnej fali protestów". Ponadto partia odzyskuje też poparcie w swoich "ludowych matecznikach" i wśród osób starszych. To wszystko składa się na wynik 33 proc. poparcia, co jest wynikiem aż o 4 proc. lepszym względem poprzedniego badania. Gdzie więc tkwi haczyk i powód do zmartwień dla Jarosława Kaczyńskiego? Otóż w grupie 18-29 latków PiS wskazało raptem 2 proc. uczestników badania, co może wskazywać, że ciężko będzie nakłonić najmłodszych wyborców do głosów (co ciekawe, na PO w tej grupie wiekowej zagłosowało raptem 9 proc., co sugeruje, że najmłodsze pokolenie jest w stanie rozbić mityczny duopol PiS-PO).

Express Biedrzyckiej - Radosław Sikorski: Lewica umacnia władzę Kaczyńskiego

Kto jeszcze dostałby się zatem do Sejmu? Duże powody do zadowolenia może mieć Polska 2050 Szymona Hołowni, gdyż w sondażu zajęła drugie miejsce, zyskując 22 proc. wskazań (wzrost o 2 proc.). Jak opisuje portal partia ta może "pożreć" Koalicję Obywatelską, jeśli tendencja nadal się utrzyma. Tymczasem ugrupowanie Borysa Budki wskazało 18 proc. uczestników badania (spadek o 2 proc.).

Zobacz: Sondaż. Polacy zdecydowali, czy Kaczyński powinien zostać premierem

Rośnie również poparcie Konfederacji, która uzyskała 11 proc. (wzrost o 1 proc.), natomiast Lewicę wybrało 9 proc. (spadek o 1 proc.). Na tym zakończyłaby się obsada sejmowych ławek, gdyż PSL nie przekroczyło progu wyborczego (4 proc.). Ponadto 5 proc. respondentów nie było w stanie jednoznacznie się zadeklarować w tej kwestii.

QUIZ. Prawo i Sprawiedliwość. Co wiesz o partii, która rządzi Polską?

Pytanie 1 z 10
Kto założył partię Prawo i Sprawiedliwość?