Awantura w Sejmie

i

Autor: East News wicepremier Jadwiga Emilewicz, prezes PiS Jaroslaw Kaczynski, wicepremier Piotr Glinski

Nowy sondaż partyjny. Kaczyński będzie musiał szukać NOWEGO koalicjanta

2020-07-20 11:33

Choć do najbliższych wyborów parlamentarnych teoretycznie trzy lata, to wciąż pojawiają się w przestrzeni medialnej głosy, jakoby mogło dojść do wcześniejszego głosowania. Jak wyglądałyby wyniki gdyby wybory miały się odbyć w dniu dzisiejszym? Czy wybory prezydenckie wpłynęły na jakieś zmiany w preferencjach partyjnych? Jakie partie tworzyłyby parlament? Odpowiedzi na te pytania przynosi badanie IBRiS-u, które zlecił portal Onet.pl. Wyniki mogą mocno zafrasować Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ Zjednoczona Prawica straciłaby większość w Sejmie i albo utworzyłaby rząd mniejszościowy, albo koniecznym stałoby się poszukiwanie nowego koalicjanta!

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dzisiaj, to Zjednoczona Prawica osiągnęłaby wynik na poziomie 39,7 proc., co nie wystarczyłoby to samodzielnej większości w Sejmie. Na drugim miejscu znalazłaby się Koalicja Obywatelska, na którą chęć oddania swojego głosu wyraziło 28,1 proc. ankietowanych. Na podium znalazłaby się jeszcze Lewica, którą wybrałoby 9,9 proc. wyborców. W tym przypadku zwraca uwagę fakt, że wynik ten jest znacząco wyższy niż ten uzyskany przez Roberta Biedronia w pierwszej turze wyborów prezydenckich).

Zobacz: Minister Sławomir N. zatrzymany przez CBA. Korupcja i gigantyczne pieniądze w tle

Na czwartym miejscu znalazłaby się Konfederacja, na którą swój głos zechciało oddać 8 proc. badanych. 5-punktowy próg wyborczy przekroczyłoby ponadto Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 5,8 proc (również dużo lepszy wynik, niż suma głosów na szefa partii Władysława Kosiniaka-Kamysza w pierwszej turze wyborów prezydenckich).

Warto jednak nadmienić, że aż 8,6 proc. ankietowanych nie było zdecydowanych co do wyboru i poparcia konkretnego ugrupowania.

Ślub kościelny Kurskich w Łagiewnikach. Relacja z uroczystości.

Jak wyglądałaby frekwencja? Czy Polacy poszliby ponownie tak licznie jak w drugiej turze wyborów prezydenckich, gdzie oficjalna frekwencja wyniosła 68,12 proc.? Otóż niekoniecznie... Chęć udziału w wyborach parlamentarnych, gdyby odbywały się w najbliższym czasie, zadeklarowało 62,1 proc. badanych (48,9 proc. odpowiedziało, że zdecydowanie wzięłoby w nich udział, podczas gdy 13,2 proc. wskazało na odpowiedź raczej tak).

Łącznie 37,2 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie wzięłoby udziału w wyborach, w tym 23 proc. odpowiedziało, że zdecydowanie nie wzięłoby udziału, a 14,2 proc. wskazało na odpowiedź raczej nie.

Zaledwie 0,7 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.

Wybory 2019: Co wiesz o wyborach parlamentarnych w Polsce? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
W którym okręgu startuje premier Mateusz Morawiecki?
Nasi Partnerzy polecają