Donald Tusk

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS

Dla wodza nie ma wielu alternatyw

Nowy sondaż. Kto przejmie miejsce po Tusku w PO? Kandydat jest tylko jeden. Pozostali to klapa

2023-02-16 18:00

Jeśli miałaby nastąpić zmiana na stanowisku szefa PO, to kto powinien zastąpić Donalda Tuska (66 l.)? Takie pytanie zadał Instytut Badań Pollster wyborcom Koalicji Obywatelskiej. 55 proc. z nich uważa, że nikt go nie powinien zastępować, a 39 proc. widzi na jego miejscu Rafała Trzaskowskiego (51 l.). – Tusk jest politykiem sprawdzonym i cenionym w UE, a Trzaskowski nie może pochwalić się sukcesami – tak politolog Kazimierz Kik (76 l.) tłumaczy wynik badania.

Tusk nie ma konkurencji

W lipcu 2021 r. Donald Tusk został ponownie wybrany na przewodniczącego PO. Kto mógłby zastąpić go na tym stanowisku? Zapytaliśmy o to wyborców KO. Aż 55 proc. badanych nie chce zmiany szefa partii. – Ja też jej nie chcę, Donald jest w formie i jestem spokojny o swojego przywódcę – komentuje poseł PO Jerzy Borowczak (66 l.).

Kto może zastąpić Kaczyńskiego w roli prezesa PiS? Macierewicz ma tylko 1 proc.

Drugie miejsce: Rafał Trzaskowski

Jeśli chodzi o drugie wskazanie wyborców, to szefem PO może ewentualnie zostać prezydent stolicy Rafał Trzaskowski – popiera go 39 proc. ankietowanych. – Tusk ma duże doświadczenie i sukcesy na koncie. Był szefem Rady Europejskiej i jest znany w UE – tłumaczy politolog Kazimierz Kik. – Trzaskowski jest z kolei znany, zdobył drugie miejsce w wyborach prezydenckich, ale nie miał osiągnięć, więc nie wygrywa rywalizacji z Tuskiem – uważa ekspert.

Beata Szydło zapytana o start w wyborach 2023. Wiła się jak piskorz

Badanie zrealizowano w dniach 10–11 lutego na próbie 1062 dorosłych Polaków.

Sondaż - Kto zastąpi Donalda Tuska na stanowisku szefa PO?

i

Autor: Super Express Sondaż - Kto zastąpi Donalda Tuska na stanowisku szefa PO?
Express Biedrzyckiej - Paweł KOWAL
Sonda
Który z tych dwóch polityków: Jarosław Kaczyński czy Donald Tusk, wg Ciebie jest bardziej wpływowy?