Ministra ds. równości Katarzyna Kotula ogłosiła w mediach społecznościowych o projekcie ustawy o związkach partnerskich, który pojawił się na oficjalnej stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.
- Projekty ustaw o rejestrowanych związkach partnerskich, które były omawiane z organizacjami pozarządowymi zostały skierowane do konsultacji publicznych i międzyresortowych. To dla mnie bardzo ważny dzień, bo w Wasze ręce oddaję efekt wielu miesięcy pracy całego naszego zespołu. Tym samym kontynuujemy proces legislacyjny, który jeszcze nie miał w Polsce miejsca i który mamy nadzieję zakończy się wprowadzeniem do polskiego prawa nowej instytucji. To nowy rozdział w długim marszu po równość, który dzięki wieloletniej pracy wielu organizacji LGBT i społeczeństwa obywatelskiego doprowadził nas do tego historycznego momentu - napisała na Twitterze.
O co chodzi w ustawie o związkach partnerskich?
Ustawa o związkach partnerskich ma określać zasady, na jakich ten może zostać zawarty, prawa i obowiązki osób tworzących związek partnerski (takie jak wzajemny szacunek, lojalność, współdziałanie dla wspólnego dobra oraz pomocy) wraz ze stosunkiem majątkowym, a także zasady rozwiązania lub ustania związku partnerskiego.
Według projektu ustawy, związek partnerski będą mogły zawrzeć także osoby tej płci. Aby to zrobić, trzeba będzie złożyć zgodne oświadczenie o zawarciu związku przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Ponadto takie osoby będą mogły nosić wspólne nazwisko, należące do jednej ze stron.
Kto nie będzie mógł zawrzeć związku partnerskiego?
Związku partnerskiego nie będą mogły zawrzeć między innymi osoby poniżej 18. roku życia, krewni w linii prostej, będą ze sobą w stosunku przysposobienia i rodzeństwo, osoby pozostają w związku małżeńskim lub innym związku partnerskim, osoby nieposiadające zdolności do czynności prawnych.
W naszej galerii zobaczysz, jak mieszka Katarzyna Kotula: