Mateusz Morawiecki

i

Autor: AP Mateusz Morawiecki

Nowy Ład. Zmiany w podatkach. Czy Polacy wierzą w zapowiedzi rządu? Zobacz wyniki sondażu

2021-05-22 6:00

Tylko w "Super Expressie" zadaliśmy pytania dotyczące realizacji spektakularnych obietnic zapowiedzianych przez liderów Zjednoczonej Prawicy równo tydzień temu. "Polski Ład" ma przyznawać m.in. 12 tys. zł na dzieci do 3 roku życia i pomagać w uzyskaniu kredytu hipotecznego dzięki gwarancjom sięgającym do 100 tys. złotych. Oprócz tego, rewizji ma zostać system podatkowy. Kwota wolna od podatku ma sięgać 30 tys. złotych a drugi próg podatkowy ma zostać podniesiony z 80 do 120 tys. złotych. Jednak czy Polacy uwierzyli w chęci i możliwości rządu do przeprowadzenia zapowiedzianych reform?

W sobotę, 15 maja, Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło plan wieloletniej odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa, prezentując program gospodarczy na następne lata. Wśród obietnic pojawiło się między innymi zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. W praktyce oznacza to, że osoby zarabiające 2500 złotych brutto (poniżej minimalnej krajowej) zapłacą Skarbowi Państwa tylko składkę zdrowotną w kwocie 9 procent. Jednocześnie Zjednoczona Prawica przedstawiła plan przesunięcia II progu podatkowego z kwoty 85 tysięcy do 120 tysięcy złotych rocznie. Obowiązkowa składka zdrowotna ma sfinansować kolejne założenie Nowego Ładu, czyli podnieść odsetek PKB przeznaczany na służbę zdrowia do 7 proc (w 2018 odsetek ten wynosił 4,53 proc.). 

Nowy Ład. Nowa składka zdrowotna. Kto zapłaci więcej?

Jak pokazuje sondaż Instytutu Badań Pollster, Polacy uważają, że rząd dotrzyma większości obietnic zawartych w "Polskim Ładzie" - także tych odnoszących się do zmian w podatkach. 57 proc. respondentów uważa, że rząd zdecyduje się wprowadzić w życie obiecywaną kwotę wolną od podatku wynoszącą 30 tys. złotych. Taki sam odsetek badanych uważa, że Mateusz Morawiecki zdecyduje się podnieść drugi próg podatkowy do 120 tys. złotych.

Sonda polski lad

i

Autor: SE
Sonda polski lad

i

Autor: SE

Nic dziwnego, że ludzie tym postulatom ufają. Zawsze łatwiej przeprowadzić zmiany w podatkach, niż zmienić organizację działania np. służby zdrowia - komentuje dla "Super Expressu" prof. Henryk Domański, socjolog PAN.

Skąd generalnie wysoki odsetek ludzi ufających rządowi - Tak przedstawiony program zdobyłby poklask opinii publicznej niezależnie od tego, kto by go chciał wprowadzić w życie - tłumaczy prof. Domański.

- Wielka konferencja z premierem referującym plan odbudowy kraju, dała Polakom świadectwo tego, że pomimo 6 lat u władzy, PiS się nie zużył, ma pomysły i wciąż mu zależy na wyborcach. To rodzi także poczucie bezpieczeństwa, którego w czasach pandemii było jak na lekarstwo - podsumowuje socjolog. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Polski Ład: Państwo dopłaci rodzinom do mieszkań nawet 100 tys. zł

Marek Zuber: W Polskim Ładzie nie zgadzają się liczby [Super Raport]