Na chwilę obecną szczegółów dot. mieszkalnictwa w "Polskim Ładzie" jest niewiele. W arkuszu liczącym ponad 130 stron, głośna obietnica Mateusza Morawieckiego z zeszłego tygodnia, zajmuje jedynie jeden akapit. Znajdziemy w nim możliwość rządowej gwarancji wynoszącej do 100 tys. zł (lub do wysokości 40 proc. wartości nieruchomości), dostępność instrumentu dla wybranej grupy – osób pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, wprowadzenie limitów ceny metra kwadratowego mieszkania objętego programem, by przeciwdziałać wzrostowi cen nieruchomości oraz dofinansowanie na mieszkanie (do 160 tys. zł) dla rodzin wielodzietnych.
Czytaj też:
Polski Ład: Państwo dopłaci rodzinom do mieszkań nawet 100 tys. zł
Czy podanie głównych założeń programu mieszkaniowego wystarczyło, by Polacy uwierzyli w jego sukces? Jak wynika z sondażu zrealizowanego przez Instytut Badań Pollster w dniach 19-20 maja 2021 roku na próbie 1013 dorosłych Polaków, tylko 34 proc. respondentów wierzy, że rząd dotrzyma obietnicy m.in. 100 tys. złotych bankowej gwarancji dla ludzi chcących kupić własne mieszkanie. Aż 49 proc. ankietowanych uważa, że rząd premiera Mateusza Morawieckiego nie dotrzyma tej obietnicy.
- To kwoty do tej pory nieznane w polskim systemie socjalnym i dla wielu wydaje się po prostu nierealne, by państwo w takim stopniu wspomogło obywateli - twierdzi prof. Henryk Domański komentujący wyniki ankiety dla "Super Expressu".
- Pamiętajmy, że PiS wywiązywał się dotychczas z najważniejszych obietnic. Mamy przecież 500+, podniesiony dochód minimalny czy 13 i 14 emerytury. Ludzie przyzwyczaili się, że do sztandarowo obwieszczanych programów, rząd przykłada się bardzo mocno - to już słowa profesora o respondentach ufających obietnicom rządu.
CZYTAJ WIĘCEJ: