Religia w szkołach to za mało? Biskupi chcą dodatkowych zajęć w parafiach

i

Autor: pixabay.com Religia w szkołach to za mało? Biskupi chcą dodatkowych zajęć w parafiach

Edukacja

Nowe zasady nauczania religii w szkołach. Co się zmienia?

2024-08-02 19:41

Przedszkole i szkoła organizują naukę religii w grupie obejmującej wychowanków danego oddziału albo uczniów danego oddziału lub danej klasy, jeżeli na naukę zgłosi się nie mniej niż siedmioro dzieci. W przypadku mniejszej liczby chętnych lekcje mogą się odbywać w grupach łączonych.

Nowe rozporządzenie. Jak ma wyglądać religia w szkole?

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowe zasady będą obowiązywały od 1 września.

„Przedszkole i szkoła organizują naukę religii w grupie obejmującej wychowanków danego oddziału albo uczniów danego oddziału lub danej klasy, jeżeli na naukę religii w danym oddziale lub danej klasie zgłosi się nie mniej niż siedmiu wychowanków tego oddziału albo uczniów tego oddziału lub tej klasy” – wskazano w rozporządzeniu.

Religia w wersji zajęć międzyklasowych

Zgodnie z nowymi przepisami, gdy uczestnictwo w lekcjach religii zadeklaruje mniej niż siedmiu chętnych przedszkola i szkoły organizują zajęcia w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych. Jeśli w danej klasie lub oddziale zgłosi się mniej niż siedmioro dzieci, mogą one dołączyć do zajęć w klasie lub oddziale, gdzie uczestnictwo w lekcjach religii zadeklarowało więcej uczniów lub wychowanków.

Jak wskazano w rozporządzeniu, w szkole podstawowej grupy międzyklasowe można tworzyć w obrębie klas I–III, klas IV–VI albo klas VII i VIII.

W rozporządzeniu określono również maksymalną liczbę dzieci, które mogą uczęszczać na lekcje religii w ramach jednej grupy. Zgodnie z nowymi przepisami na zajęcia międzyoddziałowe w przedszkolu oraz na lekcje międzyklasowe w klasach I-III może uczęszczać maksymalnie 25 dzieci. W klasach starszych na zajęcia międzyklasowe może uczęszczać maksymalnie 28 uczniów.

Nie ma planów, żeby lekcja religii zniknęła z planu zajęć - zapewniła wiceminister edukacji Joanna Mucha. Jej zdaniem ewentualne decyzje o usunięciu lekcji religii w szkole powinna podejmować społeczność szkolna, a nie Kościół.

Szymona Hołownia - ile wiecie o nowym marszałku Sejmu? [QUIZ]

Pytanie 1 z 12
Gdzie urodził się Szymon Hołownia?
Listen on Spreaker.