Urlop ojcowski 2022

i

Autor: pixabay.com/zdjęcie poglądowe Urlop ojcowski

ZMIANY W urlopach

Nowe rozwiązania w sprawie urlopów dla Polaków. 9 tygodni wolnego! Ale jest jeden szczegół

2023-02-10 8:13

W tym roku zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu Pracy, którą wczoraj przyjął Sejm. Wprowadzenie nowych przepisów wymusiły m.in. nowe dyrektywy unijne, które pozwolą obywatelom Unii zyskać więcej czasu wolnego: wprowadzony zostanie m.in. 9-tygodniowy urlop rodzicielski dla ojców. Zyskają też pracownicy, którym będą przysługiwały dodatkowe dwa dni wolne, w razie „siły wyższej”.

Zmiany w kodeksie pracy: urlopy rodzicielskie. Co się zmieni?

Nowelizacja Kodeksu pracy ma na celu wdrożenie unijnych dyrektyw w sprawie przejrzystych warunków pracy i tzw. dyrektywy rodzicielskiej. Nowością jest m.in. to, że prawo ojca wychowującego dziecko do urlopu rodzicielskiego zostanie uzależnione od tego, czy matka miała pracę w dniu porodu. Ponadto wprowadzona zostanie nieprzenoszalna część urlopu rodzicielskiego do 9 tygodni, dla każdego z rodziców.

Wprowadzony zostanie także 70-proc. zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego dla obojga rodziców (obecnie jest to średnio 67,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku). Pracownicy będą z kolei mogli skorzystać z bezpłatnego urlopu opiekuńczego do 5 dni w roku. Czas ten można przeznaczyć na opiekę nad dzieckiem, małżonkiem lub rodzicem.

Będzie tez można skorzystać z ze zwolnienia z pracy "z powodu działania siły wyższej", np. w razie pilnej sprawy rodzinnej. Chodzi o dodatkowe 2 dni dni w roku. W kodeksie znajdzie się też druga przerwa od pracy, jeśli musimy pracować ponad 9 godzin. Z kolei pracownik, który przepracował pół roku, będzie mógł domagać się zmiany umowy np. na czas nieokreślony. W razie odmowy dostanie pisemne uzasadnienie. 

Sonda
Czy masz już w planach urlop na 2023 rok?
Ekonomista Bogusław Grabowski ostrzega: Raty kredytów i tak będą wyższe