Paszport COVID-19

i

Autor: Shutterstock Paszport COVID-19

Kto ma prawo sprawdzać paszporty covidowe? Premier Morawiecki mówi o zmianie prawa

2021-11-30 16:07

Nowe obostrzenia w Polsce zaczną obowiązywać 1 grudnia 2021. Jak tylko nowe obostrzenia zostały ogłoszone na konferencji ministra zdrowia, od razu były głośno skrytykowane. Nie brakuje głosów, że obostrzenia, które mają obowiązywać od grudnia 2021, tak naprawdę niczego nie zmienią. Problemem jest brak podstaw prawnych do sprawdzania paszportów covidowych. Mimo wszystko, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada kontrole i mandaty. Do kwestii sprawdzania paszportów covidowych odniósł się także premier Mateusz Morawiecki.

Nowe obostrzenia od 1 grudnia 2021

To już pewne: od 1 grudnia 2021 zaczną obowiązywać nowe obostrzenia wspomagające walkę z koronawirusem w Polsce. Część obostrzeń dotyczy uszczelnienia granic, a część - zmiany limitów osób w restauracjach, kościołach, teatrach, na imprezach rodzinnych, itp. Listę obostrzeń znajdziesz tutaj: Konferencja ministra zdrowia: Nowe obostrzenia. Lista. Jednak gdy tylko minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia dotyczące limitów osób, od razu pojawiły się głosy, że takie obostrzenia na nic się zdadzą. Rzeczywiście, w praktyce może okazać się, że pomimo wprowadzenia nowych obostrzeń od 1 grudnia 2021, zbyt wiele się nie zmieni. Dlaczego? Chodzi o paszporty covidowe. Szczegóły w dalszej części artykułu poniżej.

Przeczytaj także: Nowe obostrzenia i omikron. Od 1 grudnia spore problemy dla osób niezaszczepionych!

Sonda
Czy powinno wprowadzić się kolejne obostrzenia?

Kto ma prawo sprawdzać paszporty covidowe?

Pomimo wprowadzenia nowych obostrzeń może być problem z ich egzekwowaniem. Przypomnijmy, że wprowadzone limity osób obowiązują osoby niezaszczepione. Brak jest jednak podstaw prawnych do tego, by sprawdzać paszporty covidowe i na tej podstawie dokonywać weryfikacji osób zaszczepionych i niezaszczepionych. Na ten problem już w czerwcu 2021 zwracał uwagę prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. - Osoby wchodzące na koncert, do sklepu czy hotelu nie mogą być zmuszane do okazywania dowodów zaszczepienia - mówił wówczas prezes Jan Nowak w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Od tego czasu rząd nie wprowadził żadnych regulacji, które by to umożliwiały. Tymczasem na poniedziałkowej (29.11) konferencji ministra zdrowia padły zaskakujące słowa o kontrolach i karach dla przedsiębiorców w związku z nieprzestrzeganiem nowych obostrzeń. Więcej na ten temat w materiale: Nowe obostrzenia. Niedzielski ostrzega: Będą kary i mandaty! Chodzi o weryfikację szczepień. Do kwestii weryfikacji paszportów covidowych odniósł się także premier podczas konferencji prasowej 30 listopada 2021. Mateusz Morawiecki był pytany między innymi o to, czy księża będą mogli sprawdzać paszporty covidowe, w związku z nowymi limitami wiernych w kościołach. Premier przypomniał, że limity obowiązywały do tej pory, a od 1 grudnia 2021 staną się po prostu bardziej restrykcyjne. - W obecnej sytuacji prawnej przedsiębiorcy oraz wszyscy, którzy w jakimś wymiarze organizują życie publiczne, muszą kierować się dotychczas obowiązującymi regulacjami - zaznaczył Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił także, że planowane są zmiany w prawie, umożliwiające weryfikację paszportów covidowych, ale do tego niezbędne jest wypracowanie wspólnego stanowiska z opozycją: - Co do możliwości weryfikacji, w sytuacji, kiedy uda nam się zbudować większość parlamentarną wraz z opozycją, to takie regulacje mogą zostać bardzo szybko przyjęte przez Sejm - stwierdził Morawiecki.