Zbigniew Ziobro

i

Autor: Tomasz Golla/SUPER EXPRESS Zbigniew Ziobro

zaskakujące wieści

Nowa sejmowa komisja śledcza? Chce jej Ziobro. Nie zgadniesz, co ma zbadać

2022-10-26 9:48

Sejmowe komisje śledcze w Polsce, choć powoływane rzadko, to zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem. Często są one zarazem, swoistego rodzaju, trampoliną do większej politycznej kariery dla jej co bardziej wyrazistych członków. Jednym z takowych był Zbigniew Ziobro, który szeroką rozpoznawalność zdobył podczas sejmowego badania afery Rywina. Teraz minister sprawiedliwości i prokurator generalny zapowiedział, że jego Solidarna Polska jest skłonna poprzez utworzenie nowej sejmowej komisji śledczej. Co chce badać Zbigniew Ziobro? Możecie się zdziwić!

Czym jest sejmowa komisja śledcza?

Sejmowa komisja śledcza to, w polskim prawie konstytucyjnym, komisja sejmowa powołana do zbadania określonej sprawy. Została ustanowiona ustawą z 21 stycznia 1999. Sejm RP nadał wówczas komisji śledczej uprawnienia prokuratorskie, a członkowie komisji uzyskali w ten sposób prawo do przesłuchiwania świadków zgodnie z zasadami kodeksu postępowania karnego. Posiedzenia sejmowej komisji śledczej odbywają się, co do zasady, w Sali Kolumnowej w Sejmie.Zakończeniem pracy komisji sejmowej jest sprawozdanie, które może skutkować pociągnięciem wskazanych w nim osób do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu. Do tej pory badały one m.in. aferę Rywina, Amber Gold czy też okoliczności śmierci byłej posłanki Barbary Blidy.

Nowa komisja śledcza?

Podczas wizyty w Polsat News Zbigniew Ziobro został zapytany, czy jego zdaniem ma to sens, aby wyjaśnić wpływy służb zagranicznych na polską politykę energetyczną. Szef Solidarnej Polski ocenił, że "polska polityka energetyczna jest bardzo ciekawym tematem na komisję śledczą". - Solidarna Polska zdecydowanie będzie popierać powołanie takiej komisji. Głównym celem powinno być wykazanie w jaki sposób poszczególne rządy wpływały na tę sytuację, w której dzisiaj jesteśmy, czyli na uzależnienie Polski, tak samo w UE, od rosyjskich źródeł energetycznych, rosyjskiego gazu; dlaczego w Polsce brakuje węgla, czyje interesy były tutaj forsowane - mówił, dodając przy tym, że to niezwykle ciekawy temat, są tam barwne wydarzenia w tle, "różne ciemne interesy, korupcja, łapówki".

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu klub KO złożył wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie afery podsłuchowej w kontekście "przeciwdziałania wpływom zagranicznych służb specjalnych". Rzecznik PiS Radosław Fogiel poinformował, że jego ugrupowanie złoży prawdopodobnie wniosek o powołanie komisji weryfikacyjnej ds. tzw. afery podsłuchowej w odpowiedzi na wniosek KO. Partia rządząca proponuje zbadanie sprawy w okresie od 2007 do 2022 r.

Sonda
Czy chciałbyś powołania sejmowej komisji śledczej ws. polskiej polityki energetycznej?
Zbigniew Ziobro niezłomnie broni polskich żołnierzy. Mocne słowa o Frasyniuku