Nocne głosowanie w Sejmie nad wotum nieufności dla Szumowskiego

i

Autor: fot. Eastnews

Nocne głosowanie w Sejmie nad losem Szumowskiego. Padły słowa o OSZCZERSTWIE

2020-06-05 6:53

Czwartek był bardzo burzliwym dniem w polskim Sejmie. Po nieoczekiwanym wniosku premiera Morawieckiego o wotum zaufania dla rządów Zjednoczonej Prawicy, późnym wieczorem i nocą doszło do debaty i głosowania nad spersonalizowanym wotum nieufności względem Łukasza Szumowskiego. Przeciwko ministrowi zdrowia wystąpiła Koalicja Obywatelska. Debata była bardzo gorąca, a ostateczne głosowanie odbyło się już po północy. Ostatecznie niespodzianki nie było i Szumowski pozostał na swym stanowisku.

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej w uzasadnieniu wniosku o wotum nieufności napisali, że wniosek jest "wyrazem sprzeciwu wobec działań podejmowanych przez pana ministra w związku z trwającą w Polsce pandemią koronawirusa SARS-COV-2". Stwierdzili, że Łukasz Szumowski swoim działaniem "naraża Polaków na masowe zakażenie koronawirusem".

W czasie wystąpienia posłanki Barbary Nowackiej przedstawiającej uzasadnienie wniosku o odwołanie ministra zdrowia Jarosław Kaczyński nazwał posłów opozycji "chamską hołotą". Tymczasem premier Mateusz Morawiecki mówił, że jest przekonany, że Szumowski "będzie oceniony przez historię jako jeden z najlepszych ministrów zdrowia w Europie" w czasie pandemii.

Sam Szumowski w swoim wystąpieniu mówił m.in.: - Nie wiedziałem, że jest tylu ekspertów medycznych, którzy wiedzą, co i jak. (...) Kiedy wyście się bali, my pracowaliśmy, a kiedy wszyscy powinnyśmy skupić się na walce z epidemią, zajmujemy się analizą fałszywych pomówień i oszczerstw (...) Nie oszczędzaliśmy na zdrowiu Polaków (...) Jakie są źródła faktów, które podajecie? Wikipedia! (...) To nie jest za, albo przeciw ministrowi zdrowia, to głosowanie za, albo przeciw polityce hejtu, fałszu i mowie nienawiści.

Zobacz także: Szumowski nawiązuje do śmierci Adamowicza. Bardzo ważne słowa ministra zdrowia

Po jego wypowiedzi na sali obrad rozległy się brawa. Minister zdrowia dostał też owację na stojąco.

Ostatecznie głosowanie rozpoczęło się już po północy. W jego wyniku minister Łukasz Szumowski pozostaje na swoim stanowisku! Za przyjęciem wniosku głosowało 213 posłów, przeciw - 237. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności poparli posłowie klubów opozycyjnych: 130 z Koalicji Obywatelskiej, 49 z Lewicy, 24 posłów PSL-Kukiz15 oraz dziewięciu posłów koła Konfederacji i poseł niezrzeszony Ryszard Galla.

Przeciwko było 234 posłów klubu PiS, 2 posłów KO: Magdalena Filiks i Tomasz Lenz oraz poseł PSL-Kukiz15 Stanisław Tyszka. Nie głosowało 10 posłów, z czego pięciu z Koalicji Polskiej- PSL-Kukiz15: Władysław Kosiniak-Kamysz, Jarosław Sachajko, Czesław Siekierski, Agnieszka Ścigaj i Zbigniew Ziejewski; dwóch posłów KO: Piotr Borys i Witold Zembaczyński oraz dwóch posłów Konfederacji: Konrad Berkowicz i Krzysztof Bosak, a także poseł PiS Andrzej Sośnierz.

Andrzej Sośnierz z Porozumienia: Mam ograniczone zaufanie do ministra Szumowskiego [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE