NIK ujawnił wyniki kontroli Funduszu Sprawiedliwości? Banaś nieobecny!

2021-09-30 12:41
Zbigniew Ziobro
Autor: Jacek Kozioł/SUPER EXPRESS Zbigniew Ziobro

NIK w czwartek (30 września) na konferencji prasowej przedstawił raport dotyczący kontroli Funduszu Sprawiedliwości. Nieobecny był prezes, Marian Banaś. Przemówienie zaczął Michał Jędrzejczak, podkreślając, że sama okładka raport jest wystarczająco wymowna – przedstawia opolską siedzibę fundacji, która miała dostać milion złotych, a mimo to nie funkcjonowała we wskazanym miejscu.

Konflikt szefa NIK z Ministerstwem Sprawiedliwości trwa od miesięcy. Marian Banaś oskarża resort Zbigniewa Ziobry o instrumentalne wykorzystywanie prokuratury m.in. w związku z zatrzymaniem jego syna. Z kolei przedstawiciele MS twierdzą, że kontrole to właśnie zemsta Banasia, który sam też powinien usłyszeć prokuratorskie zarzuty za nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych. 

NIK zaczął omawianie raportu od przypadku opolskiej fundacji. - Okazało się, że pierwotna lokalizacja siedziby tej fundacji to prywatne mieszkanie w bloku, a osoby tam mieszkające nie mają pojęcia o istnieniu takiej fundacji – mówił Michał Jędrzejczyk i wyjaśnił, czego konkretnie dotyczyła kontrola. - Kontrola objęła realizację zadań ministra sprawiedliwości oraz prawidłowość i efektywność wykorzystania środków przez beneficjentów – oznajmił. Wyjaśnił, ze podlegający Zbigniewowi Ziobrze Fundusz Sprawiedliwości działał z naruszeniem zasad wydatków publicznych, czyli jawności, celowości i oszczędności. Zamiast tego miał sprzyjać mechanizmom korupcjogennym. W trakcie kontroli NIK sprawdzała realizację zadań Zbiory oraz sposób wykorzystania środków z funduszu. - Objęliśmy badaniem 35 umów o łącznej wartości 136 milionów złotych, czyli 20 procent udzielonych dotacji. Objęliśmy kontrolą ministra sprawiedliwości i 20 innych podmiotów – mówił Michał Jędrzejczyk.

Zobacz: Donald Tusk zwyzywał ministrów? Afera na całą Polskę, poszło jak z procy

- W związku z brakiem legalnej definicji przeciwdziałania przestępczości i przyjętą przez ministra praktyką bardzo szerokiego interpretowania tego terminu, z tego funduszu można finansować dowolne kategorie zadań – powiedział Paweł Gibuła, koordynator kontroli. NIK ocenił 13 z 16 umów  jako niecelowe i niegospodarne. - Niezależnie w jakim trybie były udzielane środki funduszu, w każdym przypadku była to arbitralna, bardzo często nieudokumentowana decyzja dysponenta, czyli ministra sprawiedliwości – podkreślił.

Tomasz Sordyl z kolei przekazał, że NIK złożyła 5 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa do prokuratury, 2 zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów oraz 1 do prezesa urzędu ochrony danych osobowych. Dodał, że kwota, jaką wydano niezgodnie z przepisami, to 280 milionów złotych, a wyniki kontroli zostały przekazane prezydentowi, premierowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz przewodniczącym komisji sejmowych.

Co na to ministerstwo sprawiedliwości? Jeszcze dzisiaj ma się odbyć konferencja prasowa w tej sprawie. 

W naszej galerii możesz dowiedzieć się, kto zyska na emeryturze bez podatku.

Sonda
Jak oceniasz działalność NIK?
Przesłuchanie Jakuba Banasia i jego żony Agnieszki w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE