Jarosław Kaczyński

i

Autor: Art Service/Super Express

Szok

NIK przyjrzał się PiS-owi. Wstrząsające ustalenia, Kaczyński nie będzie zadowolony!

2024-07-04 10:01

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła niecelowe lub niegospodarcze wykorzystanie na działania promocyjne-reklamowe w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Według kontrolerów kwota przeznaczona na te działania to ponad 40 milionów zł!

NIK przyjrzał się zarzutom, jakoby PiS źle wykorzystywał publiczne pieniądze. Wynik kontroli może zaskoczyć. Jak się okazuje, niecelowe lub niegospodarcze wydatki na działania promocyjno-reklamowe odnotowano w Ministerstwie Sprawiedliwości, Rozwoju i Technologii, Rolnictwa, Aktywów Państwowych, Finansów oraz Rodziny i Polityki Społecznej.

Zwrócono uwagę między innymi na działania resortu sprawiedliwości. Według NIK wydał 2,5 miliona zł na nagranie z udziałem ówczesnego ministra Zbigniewa Ziobry, w którym promowano zaostrzenie kar. Podkreślono, ze w rzeczywistości wideo miało cechy spotu wyborczego.

Z kolei w Ministerstwie Rozwoju i Technologii nabyto powierzchnię reklamową, wykorzystywaną pod billboardy, w okręgu wyborczym, gdzie mieli startować politycy z kierownictwa resortu.

Ponadto kontrolerzy mają poważne wątpliwości jeśli chodzi o wydatki promocyjne trzech urzędów wojewódzkich, a konkretnie wojewodów startujących z list PiS-u w wyborach do Sejmu. NIK wykazał, że Opolski Urząd Wojewódzki kupował wywiady z wojewodą w lokalnej prasie. Ten zaś wychwalał w nich nie tylko siebie, ale także rząd Zjednoczonej Prawicy.

Inny wstrząsający wniosek po kontroli dotyczy działań informacyjno-promocyjnych, które promowały podniesienie świadczenia 500 plus na 800 plus. Na początku 2024 roku, jeszcze przed uchwaleniem podwyżki, na promocję tej wiadomości wydano niemal 12,5 miliona zł z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej oraz ponad 6,7 miliona zł z Kancelarii Premiera. Zdaniem kontrolerów niegospodarne i niecelowe było także wydanie w ZUS-ie 1,6 miliona zł na produkcje spotów czy zakup czasu antenowego promującego 800 plus.

ZUS miał niegospodarnie wydać 377 500 zł na wysłanie ulotki promocyjnej do seniorów, których dotyczyła waloryzacja 13. i 14. emerytury. Kontrolerzy uzasadnili, że treść ulotki zawierała elementy promujące politykę i osiągnięcia ówczesnego rządu.

Te ustalenia z pewnością nie spodobają się Jarosławowi Kaczyńskiemu, który obecnie zmaga się z wieloma innymi problemami wokół PiS. Wystarczy wspomnieć chociażby list, jaki miał wysłać Zbigniewowi Ziobrze w sprawie Funduszu Sprawiedliwości czy "bunt" w Małopolsce.

W naszej galerii zobaczysz, jak mieszka Jarosław Kaczyński:

Sonda
Jak oceniasz rządy PiS?
Wieczorny Express - Zembaczyński Gosek cz. 1
Listen on Spreaker.